Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Will Smith: Çocukken birçok kez polisin ırkçı saldırılarına uğradım

Will Smith: Çocukken birçok kez polisin ırkçı saldırılarına uğradım

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 14:30
ABD’li aktör Will Smith (AFP)

ABD’li ünlü aktör Will Smith, polis tarafından 10'dan fazla ırkçı saldırıya uğradığını açıkladı.

İngiltere merkezli Daily Mail gazetesinin haberine göre Smith, çocukluğunun geçtiği Pensilvanya eyaletinin Philadelphia şehrinde polis memurlarının kendisini birçok kez durdurup, ten renginden dolayı aşağılayıcı bir dil kullandıklarını söyledi.

Smith açıklamalarına şöyle devam etti:

“Siyah tenli insanlara karşı acımasız politikalarıyla tanınan eski belediye başkanı Frank Rizzo tarafından yönetilen Philadelphia'da büyüdüm.  Rizzo, belediye başkanlığı görevine başlamadan önce polis şefiydi ve görev süresi boyunca 10'dan fazla kez polis memurları tarafından ifadeye çağrıldım. Polis tarafından birçok kez gözaltına alındığım için siyahi vatandaşların gözaltına alındıklarında veya tutuklandıklarında nelerle karşılaştıklarını çok iyi biliyorum.”

Smith, Afro-Amerikalı George Floyd'un Minneapolis'te beyaz bir polis memuru tarafından öldürülmesinden sonra ırkçılığın ortadan kaldırılması amacıyla başlayan ‘Black Lives Matter’ (Siyahların hayatları değerlidir) protestolarını desteklemekten mutlu olduğunu vurguladı.

Smith sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün dünya ayağa kalktı ve Afro-Amerikalılara ‘sizi görüyor ve duyuyoruz. Size nasıl yardım edebiliriz?’ dediler. Bu, daha önce karşılaşmadığımız bir durum.”

Ancak ırkçılığa karşı duyulan öfkenin doğru bir şekilde yönlendirilmesi ve protestocuların şiddet olaylarına çekilmemesi gerektiğini de vurgulayan Smith, “Barışçıl protestolar baskıya karşı en güçlü gösteridir. Barışçıl protestolar, sizi haksızlığa uğratan insanların şeytani görüntüsü karşısına bir ayna koyar ve protestolarınız ne kadar barışçıl olursa, ayna tüm dünya tarafından daha fazla görünür olur” şeklinde konuştu.

Irkçılık ve önyargılı davranışların tamamen ortadan kaldırılacağına inanmadığını belirten Smith, ancak gelecek nesillerin bunun değişmesi için seslerini yükseltmelerini umduğunu söyledi. Bu değişikliklerin sadece sevgi ile gerçekleşmeyeceğine işaret eden Smith, “Ne kadar kötülükle karşılaşırsanız karşılaşın, nefrete teslim olmayın. Çünkü o zaman kendinizi ve topluluğunuzu zehirlersiniz” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda Hollywood yapımında yer alan 51 yaşındaki ünlü aktör son olarak “Tüm samimiyetimle mensubu olduğum topluluğu, ülkemi ve tüm dünyayı geliştirme sözü veriyorum” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya