Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Başbakanı’ndan Haşimi suikastçılarını yakalama sözü

Irak Başbakanı’ndan Haşimi suikastçılarını yakalama sözü

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 16:15
Irak Başbakanı Mustafa Kazimi dün gece Haşimi’nin ailesini ziyaret ederek başsağlığı diledi (Reuters)
Bağdat / Şarku’l Avsat

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, başkent Bağdat’taki Zeyyune bölgesindeki evinin önünde silahlı bir grubun saldırısı sonucu hayatını kaybeden Siyaset ve Güvenlik Uzmanı Hişam el-Haşimi'nin katillerinin izinin süreceği ve yargı önüne çıkartılacağı sözü verdi. Haşimi suikastı Irak’ta yaygın bir öfkeye hakim olurken, dünyada da kınandı.

Başbakan dün gece Haşimi’ni evine düzenlediği taziye ziyareti sırasında, ‘katillerin adaletten kaçamayacağını, bunun ulusun ve devletin görevi’ olduğunu söyledi.

Iraklıların terörizme maruz kalarak şehit düşen Haşimi’yle gurur duyduğunu söyleyen Kazimi, kanının boşa gitmeyeceğini, katillerinin izin sürüleceğini bildirdi.

Kazımi açıklamasında, “Şehit Hişam el-Haşimi, hayatını Irak'a adayan bir kahraman. Tarih ve gelecek nesiller onu ölümsüzleştirecek” diyerek, suikaste uğradığı yerdeki caddelerden birine Haşimi’nin adının verileceğini kaydetti.

Irak Başbakanı Haşimi’nin Bağdat’taki evinin önünde öldürülmesinin ardından  Federal Polis 1. Tümen Komutanı Muhammed Kasım’ı görevden alarak, faillerin hesap vereceğini söylemişti.

öldürülen Hişam el-Haşimi, İran'a yakın Şii milis grupların devlet karşıtı tutumlarını eleştiriyor ve mezhepler üstü bağımsız bir hükümet görüşünü savunuyordu.


Editörün Seçimi

Multimedya