Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu: Husilere ait  uluslararası taşımacılığı tehdit eden bubi tuzaklı iki tekne imha edildi

Arap Koalisyonu: Husilere ait  uluslararası taşımacılığı tehdit eden bubi tuzaklı iki tekne imha edildi

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 16:30
Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, İran destekli Husi milislere ait uzaktan kumandalı olan bubi tuzaklı iki teknenin uluslararası nakliye için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle imha edildiğini duyurdu.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın şafak vaktinde es Salif limanının 6 km güneyinde Husi milislere ait iki askeri tekneyi imha etmek için operasyon düzenlediğini belirterek, milislerin denizcilik hatları ve dünya ticaretinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası tehdit oluşturduklarını söyledi.

Sözcü açıklamasında, Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz’de düşmanca terörist operasyonlar düzenleme amacı taşıyan bubi tuzaklı iki teknenin es Salif limanının 6 km güneyinde kıyıdan 215 metre uzaklıkta yer aldığını belirterek, teknelerin imha edildiğini söyledi. Hedefin imha süreci, insancıl hukuk ve geleneksel kurallar çerçevesinde yapıldığını ifade eden Maliki, bu süreçte sivillerin korunması için önlemler alındığına dikkati çekti.

Maliki ayrıca, İran destekli darbeci Husi milislerin Hudeyde Valiliği’nden balistik füze, insansız hava aracı (İHA), bubi tuzaklı tekne ve deniz mayınlarıyla insancıl hukuk ve Stockholm Anlaşması’nın hükümlerini ihlal ettiğini bildirdi.

Sözcü el-Maliki, Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın Yemen'deki sivillerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası güvenliği korumak için katı ve caydırıcı önlemler almaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.


 


Editörün Seçimi

Multimedya