Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamas polisi, Gazze'de halka açık yerlere köpek gezdirmeyi yasakladı

Hamas polisi, Gazze'de halka açık yerlere köpek gezdirmeyi yasakladı

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 17:45
Köpeğini gezdiren Gazzeli genç Usame. (AFP)
Gazze/Şarku’l Avsat

Filistinli genç Usama El-Dahduh her sabah Gazze’nin sahil şeridinde piknik yapmak için köpeğini gezdirirdi. Ancak Hamas polisinin halka açık yerlerde köpek gezdirmeyi yasaklaması üzerine Dahduh artık köpeğimi evinin çatısında gezdiriyor.

19 yaşındaki Usame her sabah gün doğumu sırasında köpeğine kahvaltısını veriyor ve onu üç katlı evin çatısına çıkararak yaklaşık 20 dakika yürüyüş yaptırıyor.

AFP’nin haberine göre Hamas polisi yasağı, sahipleriyle dolaşan köpeklerden rahatsız olan vatandaşlardan çok sayıda şikayetin gelmesi üzerine çıkardı.


Polis, sağlıksız ve güvensiz olduklarını gerekçesiyle köpeklerin Gazze’de halka açık yerlere ve plajlara götürülmesini önlemeye karar verdi.

Gazze Polis Sözcüsü Eymen el-Batnici konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sahil ve halka açık yerlerde tatil yapanların rahatsız edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek yasağı ihlal edenlerin köpeklerine el konulacağını ve yetkili makamlara sevk edileceğini söyledi.

Söz konusu karardan sadece Dahduh değil, köpek sahibi yüzlerce kişi olumsuz etkilendi.

Usame iki aylık Alman çoban köpeği için iki yüz dolar ödemişti.


Köpek yetiştirmeyi ve onlarla oynamayı çok sevdiğini söyleyen Dahduh, her sabah ve her akşam köpeğiyle yürümek istediğini ancak yasağın ardında yalnızca çatıya çıkabildiklerini ve bu durumdan komşularının da şikayetçi olduğunu vurguladı. Dahduh, köpeğinin yürüyememesi halinde kötü huylu olacağını ve saldırganlaşabileceğini kaydetti.

Dahduh köpeğini beslemek adına tavuk ve balık satın almak için para biriktirdiği ve köpeğini iki haftada bir veterinere götürdüğü bilgisini verdi.


Filistin’de eski bir polis müdürü köpekler için bir dernek kurdu.

Yetkiliye göre dernek, köpek yetiştirenler için ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlıyor.

Filistin’de son yıllarda birçok genç köpeklere ilgi göstermeye başladı.

19 yaşındaki Mahmud Fatum 900 lira vererek bir köpek edindi.

Mahmud köpeğini evinin karşısındaki caddeye çıkardığını çünkü köpeğinin insan görmeye alışması gerektiğini söylüyor.

Fatum üç günde bir arkadaşlarıyla toplanıp köpeğiyle oynuyor.


Yasak konusunun devreye girmesiyle köpeğini yalnızca evlerinin bulunduğu caddede gezdirdiğini belirten Mahmud bu durumun komşular için sorun teşkil ettiğini söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya