Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı uyardı: Orduyu siyasete alet etmeyin

Tunus Cumhurbaşkanı uyardı: Orduyu siyasete alet etmeyin

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 09:45
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (Arşiv- Reuters)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yaptığı açıklamada Tunus’un güneyindeki Tatavin vilayetinde gerçekleşen protestolar üzerinden orduyu iç siyasi çekişmelere sürükleme girişiminde bulunanları “darbe tehlikesi” konusunda uyardı.

Tunus Cumhurbaşkanı, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada "birçok bölgede yönetimi ortadan kaldırma çabaları ve devletin tüm kurumlarına darbe vurma yoluyla devleti içeriden dinamitlemek isteyenlere” karşı uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre genç bir sivilin kaçakçılık operasyonu sırasında ordu tarafından  öldürülmesine cevap olarak çarşamba akşamı ve bir gün öncesinde güneydeki Tatavin ve Remada şehirlerinde gerçekleşen protestoların ardından Cumhurbaşkanı Kays Said açıklama yaptı.

Remada bölgesi protestocular, askeri birlikler ve vur-kaç operasyonları arasında çatışmalara tanık oldu.

Said açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Şuan ki tehlikelerden biri, orduyu siyasi çekişmelere sürükleme çabaları ve silahlı kuvvetler ve diğer kurumlar aracılığıyla sivil siyasete müdahil olma girişiminde bulunanların olması. Son iki gün içinde güneyde yaşananlar hiçbir şekilde kabul edilemez.”

Tatavin vilayeti, hükümetin 2017'de imzaladığı anlaşmanın hükümlerini yerine getirerek yaklaşık 2 bin işsiz istihdam etmeye çağıran bölgedeki işsizlerin öncülüğünde gerçekleşen ve haftalardır süren gerginlik ve protestolara tanık oluyor.

Ülkedeki en yüksek işsizlik oranına sahip Tatavin, geçen cumadan beri yakındaki petrol ve doğalgaz sahaları ve tüm kamu kurumlarını kapsayan genel bir grev başlattı.


Editörün Seçimi

Multimedya