Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Başbakanı reform taleplerine cevaben kabinede değişiklik yaptı

Sudan Başbakanı reform taleplerine cevaben kabinede değişiklik yaptı

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 07:15

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, geçtiğimiz Eylül ayında kuruluşundan bu yana geçiş hükümetinde ilk kez kabinede revizyona giderek, yedi bakanlıkta değişiklik yaptı.

Hamduk, halkın reform talepleri nedeniyle hükümette revizyonun gerekli olduğuna dikkati çekerek, bazı bakanların istifasını istedi.

Başbakan Hamduk, kabine üyeleriyle yaptığı toplantıda, 30 Haziran’da reform ve devrim gidişatının düzelmesi talebiyle düzenlenen gösterilere cevaben kabinede revizyonun gerekli olduğunu ifade etti.

Hamduk, “Bakanlar, özveri, samimiyet ve dürüstlükleriyle kamu çalışmalarında yeni bir gelenek oluşturdular” diyerek, hepsine teşekkür etti.

Sudan Bakanlar Kurulu’nun açıklamasına göre Dışişleri Bakanı Esma Muhammed Abdullah, Maliye ve İktisadi Planlama Bakanı İbrahim el-Bedevi, Enerji ve Madencilik Bakanı Adil Ali İbrahim, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı İsa Osman Şerif, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Haşim Tahir Şeyh Taha ve Hayvancılık Bakanı Alemuddin Abdullah Ebşir istifasını sundu.

Ancak, istifa etmeyen Sağlık Bakanı Ekrem Ali et-Tum, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Hamduk tarafından görevden azledildi.

Dışişleri Bakanlığı görevine Ömer İsmail Kameruddin, Maliye ve İktisadi Planlama Bakanlığı’na Hiba Ahmed Ali, Enerji ve Madencilik Bakanlığı’na Hayri Abdurrahman, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na Abdulkadir Terkavi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na Haşim İbn Avf, Hayvancılık Bakanlığı’na Adil Ferah İdris ve Sağlık Bakanlığı’na Sare Abdulazim Haseneyn getirildi.

Hamduk Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Kabinede sınırlı bir değişiklik yapma kararım, performansı geliştirmek, geçiş döneminin görevlerini yerine getirmek ve hızlı ekonomik ve sosyal değişimlere yanıt vermek için yürütme organının performansının kapsamlı ve doğru bir şekilde değerlendirilmesinden sonra aldığım bir karardır” ifadelerine yer verdi.

Görevden alınan bakanların, devrilen rejimin bıraktığı yolsuzluk ve kötü yönetim mirasını yeniden biçimlendirmek amacıyla önemli roller oynadığına vurgu yapan Hamduk, performansı geliştirmek, devrimin hedeflerine ulaşmak ve şehitlerin kanını ve fedakarlıklarını boşa çıkarmamak için dikkatli değerlendirmelerin devam edeceğine söz verdi.

30 Haziran’da başkent Hartum ve birçok şehirde, Aralık 2018 devriminin hedeflerinin gerçekleştirmesi ve reformların hızlandırması talebiyle düzenlenen geniş çaplı gösterilerde, geçiş hükümeti yapılarının tamamlanması, sivil valilerin atanması, Yasama Konseyi’nin kurulması ve eski rejimin destekçilerine suç ortaklığı yaptığı gerekçesiyle Emniyet Müdürü’nün görevden alınması da talep edilmişti.

Bunun üzerine Başbakan Hamduk, geçtiğimiz hafta Emniyet Müdürü ve Yardımcısını görevden almıştı.

Askeri yöneticilerin yerine sivil valiler atamak için gerekli istişareler ise tüm hızıyla devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya