Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas koronavirüsle mücadele için OHAL’i bir ay daha uzattı

Fas koronavirüsle mücadele için OHAL’i bir ay daha uzattı

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 10:30
Fas polisi, Safi sokaklarında sokağa çıkma yasağı uygulamasını denetlemeye devam ediyor. (AFP)

Fas hükümeti Perşembe günü yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) ile mücadele kapsamında ilan edilen olağanüstü hal (Ohal) uygulamasının 1 ay daha uzatıldığını duyurdu.

Mart ayından bu yana uygulanan olağanüstü hal, Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemede istisnai önlemler almak için yasal bir çerçeve oluşturuyor. Bu önlemlerin başında, özel durumlar dışında sosyal izolasyon ve hareket kısıtlaması uygulamaları geliyor.

Haziran ayı başında sosyal izolasyon tedbirlerini hafifleten yetkililer aynı ayın 25’inde uygulamalara yeniden hız verdi.

Fas hükümeti tarafından dün Perşembe günü yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Olağanüstü hal uygulaması, virüs salgınıyla mücadele için ülke topraklarının tümünde geçerli olmak üzere önümüzdeki ağustos ayının 10’una kadar uzatılmıştır.”

Sağlık Bakanı Halid Ait Talib’in yaptığı açıklamaya göre bu hafta “üretim sektörlerinde laboratuar analizlerinin mümkün olan en üst düzeye çıkarılması” görüşüldü. Diğer yandan zorunlu maske uygulaması devam ederken maske kuralına uymayanlara da cezalar uygulanıyor.

Karantina prosedürlerinin hafifletilmesi bağlamında kafeler, restoranlar, oteller ve spor salonlarının yeniden açılmasına izin verildi. Benzer şekilde, yerel salgın durumu dikkate alınarak önümüzdeki haftadan itibaren şehirlerarası yolculuğun başlaması ve camilerin yeniden açılması kararlaştırıldı. Ancak düğünler ve cenaze merasimlerine yönelik yasaklar devam ediyor.

Önümüzdeki hafta ayrıca Fas vatandaşları ve ülkede ikamet eden yabacıların hava ve deniz yolu ülkeye dönebilmeleri için sınır kapıları da açılacak. Ancak tüm yolcular ve yabancı turistlere sınırların açılacağı tarih henüz ilan edilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya