Lübnan’da temas kaynaklı koronavirüs vakaları artıyor

Lübnan’da temas kaynaklı koronavirüs vakaları artıyor

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 08:30
Ülkedeki ekonomi ve sağlık sektörü kötüleşirken, Beyrut’ta çöp karıştıran bir adam (Reuters)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan’da yeni tip koronvirüs vakası, virüs bulaşan kişilerin çevresiyle yakın teması sonrası önemli bir artış kaydederken, yetkililer, Lübnan Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sınava giren bir öğrencide virüs tespit edildiğini bildirdi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, 22 gurbetçi dahil 66 kişide daha virüs görüldüğünü duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Beyrut gezileri için geçtiğimiz Salı günü Havalimanı’nda yapılan PCR testlerine atıfta bulunularak, 11 pozitif vakanın kaydedildiği aktarıldı.

El Zrariyeh Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Fildişi Sahili'nden gelen göçmenlerin bulunduğu kasabada iki yeni virüs vakası tespit edildiği, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde El Zrariyeh Belediyesinin gözetiminde bölgenin karantinaya tabi tutulduğu aktarıldı. Bin Jbeil bölgesinde de bir kişide virüs görüldüğü ve bu kişinin gurbetçi olduğu bildirildi.

Lübnan Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı tarafından yapılan açıklamada, üniversitede gerçekleşen sınavlara katılanlar için gözetim prosedürlerinin uygulandığı, yapılan PCR testlerinin ardından öğrencilerin birinde virüs semptomu görüldüğü aktarıldı. Yapılan açıklamada Dekanlık, bahsi geçen öğrencinin virüsü hastanede çalışan kız kardeşinden kaptığı aktarıldı. Virüs bulaşan öğrenci, gözlem ve idare salonlarını içeren ana binada gerçekleştirilen sınavda yer alan 12 kişilik gruptan biriydi.

Lübnan Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanı Tarık Meczub, Lübnan Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin sterilize edileceğini söyleyerek, virüs bulaşan öğrenciyle aynı salonda bulunan kimselerin test edileceğini duyurdu. Meczub, Sağlık Bakanı Hamad Hassan ve Lübnan Üniversitesi Rektörü Fuad Eyup ile bir araya geldiği basın toplantısı sırasında, önümüzdeki akademik yıla ayak uydurmak için bir sağlık protokolü yayınlayacağını açıkladı.

Lübnan Üniversitesi Rektörü Fuad Eyup, fakültedeki sınavların bitmeye yakın olduğunu söyleyerek,  akademik yıl için cesur ve istisnai önlemler alındığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya