Kim Jong Un'un kız kardeşi: Bu yıl Trump ve Kim arasında zirve gerçekleşmeyebilir

Kim Jong Un'un kız kardeşi: Bu yıl Trump ve Kim arasında zirve gerçekleşmeyebilir

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 12:00
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Singapur’da gerçekleştirilen zirve sırasında (AFP)
Pyongyang/Şarku’l Avsat

Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD ile Kuzey Kore liderleri arasında bu yıl bir zirve gerçekleşmeyebileceğini söyledi.

Kore Devlet Haber Ajansı'na (KCNA) göre, Kim Yo Jong açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında bu yıl bir zirve gerçekleşmeyebileceğini ancak bunu kesin bilmediklerini söyledi.

Yonhap Haber Ajansı’na göre, Yo Jong, ABD-Kuzey Kore arasında, bu yıl bir zirve gerçekleşemeyebileceğini söyleyerek, “Eğer gerçekleşirse, sadece ABD'ye fayda sağlayacak” dedi.

Bu açıklamalar,  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun iki ülke arasında yeni bir zirve düzenleme olasılığına ilişkin açıklamalarından yaklaşık 6 saat sonra geldi. Pompeo, ülkesinin Kuzey Kore ile diyalog çabalarını sürdürdüğünü söyledi.

Yo Jong, Kuzey Kore lideri ile Trump arasındaki iyi kişisel ilişkilerin Pyongyang ve Washington arasındaki askeri gerilimi ortadan kaldıracağına inandığını vurguladı.

ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleer müzakereler, iki ülkenin geçtiğimiz Ekim ayında İsveç'te gerçekleştirdiği görüşmelerden bu yana durdu.


Editörün Seçimi

Multimedya