Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’nin Çinli yetkililere yaptırım kararına Çin’den misilleme çıkışı

ABD’nin Çinli yetkililere yaptırım kararına Çin’den misilleme çıkışı

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 13:00
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)

ABD’nin, Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesindeki Müslüman Uygur azınlığa karşı insan hakları ihlaliyle suçlanan üst düzey Çinli yetkililere yaptırım uygulama kararının ardından, Çin ABD’ye karşı benzer adımlar atılacağını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Legian, Çin’in, ABD’de Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile ilgili meseleyi kötü bir şekilde ele alan birey ve kurumlara karşı benzer adımlar atmaya karar verdiğini açıkladı.

ABD, Uygurlara yönelik ‘korkunç’ ihlalleri durdurmak için ilk adımı atarak, üst düzey Çinli yetkililere yaptırım uygulama kararı alındığını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman Uygur azınlıklığa uygulanan baskıdan sorumlu bazı üst düzey Çinli yetkililere ABD’ye giriş yasağı getirdiklerini ve ABD’de olabilecek tüm mal varlıklarının dondurulduğu bildirmişti.

ABD’nin yaptırımlarının hedeflerinden biri, Pekin’in azınlıklara yönelik sıkı politikalarının mimarı olan Çin Komünist Partisi Şincan temsilcisi Chen Quanguo da yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya