Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Alman iç istihbarat raporunda, İran casuslarıyla ilgili uyarı

Alman iç istihbarat raporunda, İran casuslarıyla ilgili uyarı

Cuma, 10 Temmuz, 2020 - 12:00

Alman iç istihbarat teşkilatı BfV'nin yıllık raporunda, İran'ın kendisine uygulanan yaptırımları atlatmak için kullandığı hassas bilgilere erişim adına Alman bilişim teknolojileri altyapısının artan kullanımına karşı uyarıda bulundu. 388 sayfayı kapsayan raporda, ülkenin karşı karşıya kaldığı iç tehditler yer alıyor. Raporda, 'İran'ın siber hareketlerle ilgili Almanya'da artan faaliyetleri var' ifadelerine yer veriliyor.

Raporda, İran'ın son yıllarda siber saldırılar başlatma yeteneğinin arttığına işaret edilirken,  bu saldırıların Körfez bölgesindeki gerginliklerle bağlantılı gibi göründüğüne dikkat çekildi. İran siber saldırılarının amacının kaydedildiği raporda, “Bir yandan İran'a uygulanan yaptırımları atlatmak, diğer yandan da karar vericiler tarafından planlanan siyasi manevralar hakkında temel bilgiler sağlamak” olduğu aktarılıyor.

Yıllık raporda aynı zamanda İran Devrim Muhafızlarına bağlı muhbirlerin, Almanya topraklarında gerçekleştirdiği faaliyetlerin yanı sıra, İsrail ve Yahudi hedefleri gözetlediklerini bildirildi. Açıklamada, bu casuslukların belirli hedeflere veya kişilere yönelik tehlikesi olmasa bile operasyon ve saldırı gerçekleştirmek için mevcut oldukları kaydedildi.

Diğer yandan Almanya'nın iç istihbarat birimi olan Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), 2019 yılı raporunu kamuoyu ile paylaştı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve BfV Başkanı Thomas Haldenwang tarafından düzenlenen basın toplantısında Türkiye'nin Almanya'daki istihbarat faaliyetlerine ilişkin çeşitli iddialar yer aldı. Raporda yaklaşık 9 bin Türk vatandaşının Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) adına çalıştığı iddia edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya