Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de koronavirüs vaka sayısı 400’e yaklaştı

Suriye’de koronavirüs vaka sayısı 400’e yaklaştı

Cumartesi, 11 Temmuz, 2020 - 09:45
Virüsün İdlib vilayetine ulaşmasının ardından Suriye’deki durumun daha da kötüleşmesinden korkuluyor. (AFP)
Şam/Şarku’l Avsat

Suriye’de koronavirüs vaka sayısı 400’e yaklaşırken ülkenin kuzey batısındaki İdlib vilayetinde de ilk koronavirüs vakası kaydedildi.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı bilgilere göre Suriye Sağlık Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada, “virüsten etkilenenlerle temasta bulunmaları sebebiyle 22 kişinin koronavirüs ile enfekte olduğunun tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 394’e yükseldiği” ifade edildi. Bakanlık açıklamasında ayrıca “koronavirüs ile enfekte olmuş vakalardan ikisinin yaşamını yitirdiği ve ölenlerin sayısının 16’ya yükseldiği” bilgisine yer verildi.

Suriyeli muhaliflerden bir sağlık yetkilisi, Suriye’nin kuzey batı bölgesinde perşembe günü ilk koronavirüs vakasının kaydedildiğini duyurdu. Muhalif grupların kontrolü altındaki bu bölgedeki yerlerinden edilenlerin yaşadığı kalabalık kamplarda salgının yayılması halinde “bir sağlık felaketinin” meydana gelmesinden endişe ediliyor. Meram eş-Şeyh yaptığı açıklamada “Bugün İdlib’de bir sağlık ocağındaki sağlık çalışanının koronavirüs test sonucunun pozitif çıkmasıyla birlikte ilk vakanın kaydedildiğinin duyurulmasından dolayı üzgünüz” dedi. Şeyh, Twitter hesabında yaptığı paylaşımın devamında şunları söyledi:

“Sağlık ocağı ve sağlık ocağına tahsis edilmiş bina kapatıldı. Enfekte vaka ile temasta bulunanlar araştırıldı ve numuneler alınarak karantina uygulandı. Ayrıca acil durum planını devreye koymak için kriz masası olağanüstü bir toplantı çağrısı yaptı.”

Gaziantep’teki Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Ofisi sorumlusu Mahmud Dahir, bulaşın meydana geldiği kişinin 30’lu yaşlarda Suriyeli bir doktor olduğunu ve Türkiye sınırındaki Bab el-Hava ilçesindeki bir hastanede çalıştığını belirtti. “Doktorun Kovid-19 olabileceğinden şüphelenmesi üzerine”, perşembe günü yaptırdığı test sonucunun pozitif çıktığını aktardı.  Dahir, “dün sabaha kadar Suriye’nin kuzey batısında herhangi bir vaka kaydedilmediğini” belirterek bunun Esed rejiminin kontrolü dışındaki bu bölgede kayıtlara geçen ilk koronavirüs vakası olduğunu vurguladı.

İnsani yardım örgütleri, son birkaç aydır Suriye’nin kuzey batısında patlak vermesi muhtemel olan ölümcül virüse karşı hazırlıklar yapıyordu. Rusya tarafından desteklenen Suriye rejim güçlerinin İdlib’e saldırısını ise kırılgan da olsa varılan ateşkes durdurdu.

Diğer yandan aşırılık yanlısı grupların kontrolü altındaki Suriye’nin kuzey batı bölgesinde yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor. Bunların büyük bir kısmı ise ülkelerini paramparça eden savaş sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kalan göçmenlerin toplandığı aşırı kalabalık kamplarda barınıyor.

AFP’nin haberine göre Dahir, “Kovid-19 salgınının yayılmadığından emin olmalıyız. Aksi takdirde gerçek bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz” diyerek uyarıda bulunurken “sahadaki şartların” zorluğu konusundaki endişelerini de dile getirdi. 

Yapılan açıklamalarda Birleşmiş Milletler’in Suriye’nin kuzey doğusunda, Kürtlerin kontrolü altındaki bölgede bir ölüm ve 6 bulaş vakası kaydettiği yönünde.


Editörün Seçimi

Multimedya