Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İtalya, ithal koronavirüs vakası endişesiyle sınırlarını güçlendirdi

İtalya, ithal koronavirüs vakası endişesiyle sınırlarını güçlendirdi

Cumartesi, 11 Temmuz, 2020 - 11:45
Roma'daki Leonardo da Vinci Havalimanı'nda yolcular koruyucu maske takıyor (EPA)
Roma/Şevki er-Reys

Yeni tip koornavirüsün hızla dünyada yayılmaya devam etmesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) salgının kontrolden çıktığı yönünde açıklaması, İtalya hükümetini vakaların artmasını önlemek için kararlı adımlar atmaya itti. Aralarında Brezilya’nın da bulunduğu 13 ülkeye dolaylı uçuşları askıya alan İtalya, yurt dışından gelecek kimseler sebebiyle ülke genelinde vaka sayısında artış yaşanmasından endişe ediyor.

İtalyan makamları tarafından belirlenen 13 ülkenin sırayla; Ermenistan, Bahreyn, Bangladeş, Brezilya, Bosna-Hersek, Şili, Kuveyt, Makedonya, Umman, Moldova, Panama, Peru ve Dominik Cumhuriyeti olduğu ifade edildi. İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, bu ülke vatandaşlarının ikinci bir karara kadar İtalya'ya girişinin yasaklandığını ifade ederken, İtalyan vatandaşlarının ya da İtalya'da oturumu olan kişilerin ülkeye geri dönebileceği ancak 14 gün boyunca evlerinde karantinada kalmak zorunda oldukları vurgulandı.

Alınan bu önlemler, İtalya'da Bangladeş'in başkenti Dakka'dan gelen bir grup vatandaşın, Roma'da virüsü yeniden yaydığı ve en az 30 kişiye bulaştırdığı iddiasının üzerine geldi.

Spenza açıklamasında, “İtalyanlar son birkaç aylık dönemde Kovid-19 sebebiyle çok şey feda etti ve biz bunu yabana atamayız. Bu sebeple önlemleri en üst düzeye çıkartıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mevcut prosedürler, Avrupa Birliği ülkelerinden girişlere herhangi bir kısıtlama veya koşul olmaksızın izin verildiğini öngörmektedir.

Diğer yandan İtalyan mali gözlemcileri, son aylarda özellikle mafya dahil suç örgütlerinin, her düzeyde ekonomik dokuya ve krizden etkilenen tüm sektörlerde nüfuz etme faaliyeti hakkında alarma geçilmesi konusunda uyardı.

İtalyan polis kaynakları, geçtiğimiz Mayıs ayındaki tecridin sona ermesinden bu yana suçun yüzde 17 oranında arttığını söylerken, İçişleri Bakanlığı ise, bazı bilimsel çevrelerin beklediği gibi salgının ikinci bir dalgada yeniden ortaya çıkması halinde durumun kontrolden çıkabileceğini duyurdu.

İtalyan sağlık yetkilileri, sonbaharın başına doğru salgının yeniden geri dönmesi durumunda sağlık ekiplerinin ve hastanelerin hazır olduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya