ABD’de mağdur yakınlarının itirazı üzerine idam cezasının infazı ertelendi

ABD’de mağdur yakınlarının itirazı üzerine idam cezasının infazı ertelendi

Cumartesi, 11 Temmuz, 2020 - 16:00
Daniel Lewis Lee’nin 1997’de katıldığı bir duruşma sırasında (AP)
Washington/Şarku'l Avsat

ABD’de bir mahkeme, Pazartesi gerçekleşmesi beklenen idam cezasının infazını erteledi.

Kurbanların yakınları, infazı izlemek istediklerini ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) endişesiyle seyahat etmekten endişe duyduklarını belirterek, cezanın infazının ertelenmesini talep etti.

Adalet Mahkemesi infaz kararının çıkmasından saatler sonra yakınlarının itirazı üzerine kararı istinafa götürdü. İtirazı değerlendiren mahkeme, cezanın infazını erteledi.

Daniel Lewis Lee isimli şahıs 1996’da bir evli çifti ve 8 yaşındaki çocuklarını öldürme suçundan hapse girdi. Lee, 1999’da çıkarıldığı mahkemede idam cezasına çarptırıldı.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan Lee’nin Pazartesi günü idam edilmesi bekleniyordu. Fakat öldürülen çiftin yakınları ve küçük çocuğun 81 yaşındaki ninesi, infazı izlemek istediklerini ancak Kovid-19 endişesiyle seyahat etmekten endişe duyduklarını bildirerek, infazın ertelenmesi talebinde bulundu.

Mahkeme yargıcı Jane Magnus-Stinson, “Hükümetin idam cezasını bir an önce yerine getirmesinde meşru bir menfaat vardır. Ancak öncelik, kurbanların yakınlarının onurlarına saygılı olmak ve onlara adilane yaklaşmaktır” dedi.

Ailenin avukatı da hükümetin erteleme kararını istinafa götürmemesi temennisinde bulundu.

ABD’de federal mahkemeler idam cezası vermeye devam etse de 2003'ten bu yana infazlar uygulanmıyordu.


Editörün Seçimi

Multimedya