Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Robert Mueller’dan Trump’ın af kararına tepki:: Roger Stone hala hüküm giymiş biri

Robert Mueller’dan Trump’ın af kararına tepki:: Roger Stone hala hüküm giymiş biri

Pazar, 12 Temmuz, 2020 - 13:15
ABD’de Özel Yetkili Savcı Robert Mueller (Reuters-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD’de Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanya ekibinin, 2016’daki başkanlık seçim kampanyası sırasında Rusya ile ilişkisi olup olmadığına ilişkin yaptığı soruşturmayı şiddetle savundu.

Mueller, Washington Post gazetesinde yayınlanan makalesinde, soruşturmanın büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Robert Mueller, ABD Başkanı’nın eski danışmanı olan Stone’a ‘özel af’ kararına rağmen, Stone’un hala ‘hüküm giymiş biri’ olduğunu söyledi.

Trump’ın seçim kampanyasında danışman olan Stone, Kasım 2019'da yeminli olarak yalan ifade vermek ve yargıya engel olmanın da arasında yer aldığı 7 ayrı suçtan hüküm giymişti.

ABD Başkanı, hakkında verilmiş 3 yıl 4 ay hapis cezası nedeniyle 14 Temmuz’da hapse girmesi beklenen eski danışmanı Stone (67) için özel bir af kararı imzaladı.

Trump Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Roger Stone’un asla gerçekleşmemesi gereken yasadışı bir cadı avı tarafından hedef alındığını savundu.

Reuters’a göre, Demokratlar söz konusu kararı kınayarak, bu adımı hukukun üstünlüğünün ihlali olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı’nın, Stone hakkında verdiği af kararı hükmü ortadan kaldırmasa da, Stone’un hapis cezasını çekmesinin önüne geçiyor.

Mueller konuya ilişkin makalesinde, “Araştırmamızın gayri meşru olduğu, güdülerimizin yanlış olduğu ve Roger Stone’un ofisimizin kurbanı olduğuna ilişkin iddialarına cevap vermeye mecburum. Rusya soruşturması büyük önem taşıyordu. Stone kovuşturuldu ve federal suçlar işlediği için mahkum edildi. O hala hüküm giymiş biri” ifadelerine yer verdi.

Stone ise Florida’daki evinin önünde Trump’ın af kararına ilişkin yaptığı açıklamada, bu soruşturmanın yasal bir dayanağı olmadığını ve sadece bir cadı avı olduğunu anlamanın korkunç bir kabus olduğunu söyledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya