Romney:Trump’ın, danışmanı Stone’un cezasını hafifletmesi tarihi bir yolsuzluk

Romney:Trump’ın, danışmanı Stone’un cezasını hafifletmesi tarihi bir yolsuzluk

Pazar, 12 Temmuz, 2020 - 14:15
ABD Başkanı’nın eski danışmanı Roger Stone (Arşiv-Reuters)
Washington / Şarku’l Avsat

Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney, ABD Başkanı Donald Trump’ın, arkadaşı Roger Stone’un cezasının hafifletilmesi için cuma günü çıkardığı Özel Af Kararnamesi’ni sert bir şekilde eleştirdi.

2012 Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olan Romney, Twitter hesabı üzerinden olaya ilişkin yaptığı yorumda “Eşi görülmemiş, tarihi bir yolsuzluk: ABD’li bir başkan, jüri tarafından bu başkanı korumak için yalan söylemekten suçlu bulunan ve hapis cezasına çarptırılan bir kişinin cezasını hafifletiyor” ifadelerini kullandı.

Stone, Trump’ın seçim kampanyası ekibi ile Rusya arasındaki muhtemel ilişkilerin araştırılması için yürütülen soruşturma kapsamında kasım ayında Kongre’ye yalan söyleme ve bir şahide rüşvet vermeye çalışma gibi maddelerden suçlu bulunmuştu.

60 yaşlarındaki Stone, 20 yıl boyunca aralıklı dönemler şeklinde Trump’ın siyasi danışmanı olarak görev yapmıştı. 40 ay hapis cezasına mahkum edilen Stone’un cezasının uygulanmasına önümüzdeki hafta başlanması bekleniyordu.

Bununla birlikte Trump, eski danışmanını hapse girmekten kurtarma isteğini gizlemiyordu. Zira dün sabah Twitter hesabından paylaştığı bir mesajında “Roger Stone, olmaması gereken bir baskı operasyonunun hedefi oldu” ifadelerini kullandı.

Mitt Romney, Trump’ın azledilmesi için şubat ayında Senato’da yapılan oylamada Cumhuriyetçi Parti içerisinde evet oyu veren tek üye iken aynı zamanda çıkarılan son başkanlık kararnamesini de parti içerisinde aleni bir şekilde eleştiren ilk kişi sayılıyor.

Diğer taraftan Demokratlar Trump tarafından gelen bu adımı, cuma günü kararname çıkarıldığından beri bir skandal olarak görüyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi cuma günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Trump’ın, kampanya danışmanı Roger Stone’un cezasını hafifletme kararı hayret verici bir yolsuzluk. Kongre bu tür arsız ihlalleri önlemek için birtakım tedbirler alacak. Herhangi bir başkanın, başkanın kendisini hukuki soruşturmalardan korumak için örtbas kampanyasına karışan biri hakkında af çıkarmasının ya da cezasını hafifletmesinin önüne geçmek için bir yasa çıkarmamız gerekiyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya