Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta işsizlik ve sivil cinayetlere protestolar sürüyor     

Tunus’ta işsizlik ve sivil cinayetlere protestolar sürüyor     

Pazar, 12 Temmuz, 2020 - 11:30
Tunus'taki el-Kamour petrol sahası yakınındaki göstericiler. (AFP)

Tunus’un güneyindeki Tatavin kentinde genç bir sivilin askerler tarafından öldürülmesi ve işsizliği protesto etmek için bölgede kitlesel gösteriler düzenlendi. Cumhurbaşkanı Kays Said'in bölgeyi ziyaret etmesini talep ettiler.

Bölgedeki tanıkların ifadeleri ve sosyal medya sitelerinde yayılan videolara göre Tatavin vilayetine bağlı Ramada kentinde toplanan protestocular, “Ya iyi bir hayat yaşarız ya da hepimiz ölürüz” diyerek slogan attılar. Göstericilerin çoğunu oluşturan kadınlar, bölgenin ikinci plana itilmesini ve gençler arasında yayılan işsizliği protesto etti.

Ramada’da, kaçakçı olduğundan şüphelenilen genç bir sivilin öldürülmesi nedeniyle üç gündür gerginlikler yaşanıyor.

Tunus Savunma Bakanlığı tarafından perşembe günü yapılan açıklamada genç sivilin, kapalı askeri bölgedeki Libya’dan gelen dört kaçak araca askerler tarafından açılan ateş sonucu öldürülüp öldürülmediğini belirlemek için bir soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Bölgedeki bir kadın protestocu devlet başkanına seslenerek şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Kays Said, buraya gelerek bizimle konuşman için saat sekize kadar sana mühlet veriyoruz.”

Tatavin iline bağlı bir bölge olan ve protestoların haftalardır devam ettiği el-Kamour bölgesinin resmi internet sitesinde yayınlanan videodaki başka bir protestocu kadın ise şöyle seslendi:

“Başkanla görüşmek istiyoruz. Buraya gelip bizimle görüşmesi için seslerimizi yükselttik. Buraya gelmeli ve oğullarımız neden öldürülüyor bizimle konuşmalı.”

Tatavin’deki protestocular, 2017'deki protestoların ardından devlet tarafından imzalanan ve bölgedeki binlerce işsizin istihdam edilmesini ve yatırım fonları tahsis edilmesini onaylayan anlaşmanın uygulanması için haftalardır çağrıda bulunuyor.

Protestocular, Tatavin’in merkezinden iki saat uzaklıkta, çölde bulunan önemli petrol alanı olan el-Kamour’daki üretimi kesintiye uğratmaya yönelik tehditlerde bulunuyor.

Kays Said, perşembe günü Cumhurbaşkanlığı'nın resmi Facebook sayfasında yayınlanan bir videoda yaptığı açıklamada, yaşananların "her açıdan kabul edilemez" olduğunu ifade ederek göstericileri “sakinleşmeye” çağırdı ve gösterilerin barışçıl ve yasalar altında olduğu sürece "meşru" olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya