Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li General ve Kobani , DEAŞ operasyonlarını görüştü

ABD’li General ve Kobani , DEAŞ operasyonlarını görüştü

Pazar, 12 Temmuz, 2020 - 05:00
Fotoğraf (CENTCOM)

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, Suriye’nin kuzeydoğusna yaptığı ziyarette Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri Mazlum Kobani ile DEAŞ’a karşı başlatılacak yeni askeri operasyonları görüştü.

Kobani, McKenzie ile görüşmesinden sonra yaptığı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD Merkez Kuvvetler Komutanı ile aramızdaki birçok ortak meseleyi görüştük. Bunların başında DEAŞ ile mücadele, dünyamızı tehdit eden terör tehdidinin büyümesi ve bölgede barışın hakim kılınması geliyor” ifadesini kullandı.

Kobani, mesajının devamında, “Terörizmle mücadele ve istikrarın inşasında ABD güçlerinin sunduğu daimi desteği takdir ediyoruz” diye yazdı.

McKenzie ziyareti, Rusya’nın Suriye sahasındaki komutanı Alexander Chaiko ile Kobani görüşmesinden 4 gün sonra geldi. Chaiko-Kobani görüşmesinde iki taraf arasında ortak çalışma ve eşgüdüm düzeyinin artırılması ve Rus güçlerinin Fırat’ın doğusundaki konuşlanmasının yanı sıra Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonları ele alınmıştı.

Arap ve Kürt savaşçılarının yer aldığı SDG birlikleri geçtiğimiz günlerde Terörizmi Caydırma ismiyle askeri operasyon başlatmıştı. SDG’den yapılan açıklamada, operasyon kapsamında DEAŞ üyesi olduğundan şüphe edilen 110 kişinin tutukladığı bildirildi.

Kobani, Rakka kentinin aşiret liderleri ve kanaat önderleriyle yaptığı görüşmede DEAŞ faaliyetlerinin artış eğilimi gösterdiğine işaret ederek, “Güçlerimiz, Deyri Zor kırsalının kuzeyindeki DEAŞ hücrelerini ele geçirmek, örgüt tehdidine son vermek, istikrarı yeniden sağlamak ve bölge halkının endişelerini gidermek için yakın zamanda Fırat Nehri hattı boyunca bir güvenlik operasyonu başlatacak” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eşbaşkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bedran Çiya Kurd, bölgenin karşı karşıya olduğu olağanüstü ekonomik ve saha koşullarına dikkati çekerek, “Zorlayıcı koşullar, vatandaşlara en iyi şekilde temel hizmetlerin sağlanmasını doğrudan etkiliyor. Bunun sebebi, genelde Suriye’nin özelde de Özerk Yönetimin kontrolündeki bölgelerin içinden geçtiği durumlardır. Zira büyük sorunlarla mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Özerk Yönetimin buğday mahsulünü satın aldığını ve stratejik depolarının yaklaşık yarım milyon tona ulaştığını belirten Kurd, “Ceaser Yasası’nın olumsuz yansımalarını, hizmet sektörünü destekleyerek iyileştirmeye çalışıyoruz. Ayrıca koronavirüs salgınını mütevazi enerjimizle püskürtüyoruz ve uluslararası terörizmle çeşitli düzeylerde mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Fırat Nehri üzerinden Haseke kentine aktarılan içme suyunun kesildiğini ifade eden Kurd, “Bu durum, barajların normal seviyesinde önemli bir azalmaya yol açtı, elektrik üretimini, içme suyunu ve sulamayı etkiledi. Bu, tüm uluslararası normların ve sözleşmelerin açık bir şekilde ihlalidir” dedi.

Aluk su tedarik istasyonu, 460 bini aşkın kişinin yaşadığı bölgede nüfusu için tek içme suyu kaynağı olarak gösteriliyor. İstasyon, Ebu Raseyn beldesi, Tel Tamir nahiyesi, Haske kenti ve kırsalına su sağlıyor. Söz konusu bölgelerde içme suyu sıkıntısı yaşanıyor. İstasyon ayrıca, 68 bin kişinin kaldığı El Hol Kampı başta olmak üzere 3 mülteci kampının suyunu karşılıyor.

Kurd, ekonomik ve insani yardımları ulaştırmak için Özerk Yönetimin Uluslararası Koalisyon ülkeleri ve uluslararası toplumla sürekli iletişim halinde olduklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Krizi hafifletmek için ortaklarımızla iletişim halindeyiz. Vatandaşlar için hayati sorun teşkil eden elektrik, ekmek ve su gibi sıkıntıların üstesinden gelmek için alarm halindeyiz. Sorunları gidermeye, ihmali bulunanları yargılamaya çalışıyoruz ve hukuki olarak yolsuzluğa batanların peşindeyiz”


Editörün Seçimi

Multimedya