Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: Bu yılki hac başvurularının değerlendirilmesi yapıldı… 160 farklı uyruk başvuruda bulundu

Suudi Arabistan: Bu yılki hac başvurularının değerlendirilmesi yapıldı… 160 farklı uyruk başvuruda bulundu

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 09:15
Bu yılki haccı uygulamak için yapılan olağanüstü planlar arasında en iyi sağlık hizmetlerinin sağlanması da yer alıyor (SPA)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı dün yaptığı açıklamada koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için oldukça az sayıda hacının katılacağı 2020 Hac Mevsimi başvurularının online olarak değerlendirilmesinin yapıldığını duyurdu.

Bakanlık, bu yıl hacıların toplamının yüzde 70’ini oluşturacak 160 farklı uyruktan oluşan ve Suudi Arabistan içerisinde ikamet eden yabancı hacıların başvurularının elemesinin yapıldığını ve gerekli belgeleri belirli bir süre içerisinde tamamlayacaklarını belirtti. Bakanlık söz konusu elemenin daha önceden duyurulmuş olan oldukça detaylı sağlık ve sistemik kriterlerin esas alınarak yapıldığını vurguladı.

Hac ve Umre Bakanlığı geçtiğimiz hafta ülke sakinlerinden hacca gitmek isteyenlerin başvurularını almaya başlamıştı. Bakanlık, sağlık kriterlerinin seçimin esas belirleyicisi olduğunu, önceliğin kronik hastalıkları olmayan kişilere verileceğini, virüs taşımadıklarını kanıtlayan bir PCR testinden geçtiklerini gösteren belgeye sahip olmaları gerektiğini, bu farzı daha önceden eda etmemiş ve 20 ila 50 yaş aralığındaki kişilerin kabul edileceğini belirtmişti.

Bakanlık hac ibadetinden önce ve sonra hacıların Sağlık Bakanlığı tarafından kararlaştırılan karantina süresine uyacağına dair taahhütte bulunması gerektiğini belirterek Suudi Arabistan hükümetinin, hacıları korumak için en yüksek sağlık kriterlerini ve en ince tedbirleri esas alarak bu dini görevi yerine getirmek isteğini vurguladı.

Bakanlık bu yıl hac ziyareti için olağanüstü planların hazırlandığını, bu planların içerisinde en iyi sağlık hizmetlerinin sunulmasının yer aldığını, Sağlık Bakanlığı’nın tüm şartlarını yerine getirerek hacıları gruplara ayırmak için en uygun planların yapıldığını ve bunların Müslümanları korumak için dikkatli bir şekilde uygulanacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya