Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ni çevreleyen Arap ve Afrika Devletleri Konseyi, Kızıldeniz’i tehdit eden çevresel felakete karşı gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu

Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ni çevreleyen Arap ve Afrika Devletleri Konseyi, Kızıldeniz’i tehdit eden çevresel felakete karşı gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 07:00
Fotoğraf (AP)
Aden/Şarku’l Avsat

Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ni çevreleyen Arap ve Afrika Devletleri Konseyi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) FSO Safer adlı Yemen petrol tankerinin batma ve suya bir milyon varilden fazla ham petrol sızdırma tehlikesi karşısında Kızıldeniz’de oluşabilecek olası bir felaketin önüne geçmek için kesin tedbirler alma çağrısında bulundu.

Konsey’in Genel Sekreteri Dr. Ziyad Ebu Gurara konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Komisyon önümüzdeki çarşamba günü petrol tankeri (Safer) konusunun görüşüleceği toplantıya büyük bir önem gösteriyor. Bu görüşme sonucunda elde edilecek sonuçların ve alınacak kararların, tankerin sızdırma yapması veya Hudeyde kıyılarında batması halinde muhtemel bir felaketin insani, çevresel ve ekonomik boyutlarda eşi görülmemiş bir hasar verecek” ifadelerini kullandı.

Gurara yaptığı basın açıklamasında sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası toplumun, tankerde bulunan bir milyon varilden fazla petrolün Kızıldeniz’e sızması halinde küresel çaptaki olası çevresel zararın boyutunun farkında olmasını umuyoruz. Böyle bir olay Kızıldeniz’den başka bir yerde bulunmayan deniz türlerinin neslinin tükenmesine yol açabilir. Bu da diğer ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerin yanı sıra doğal yaşam alanı mirasının ve bir bütün olarak dünyanın önemli genetik zenginliğinin büyük bir parçasını sonsuza dek kaybetmek demek.”

Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ni çevreleyen Arap ve Afrika Devletleri Konseyi’nin raporuna göre Kızıldeniz’de bulunan balıklar arasındaki endemik türlerin oranı yaklaşık yüzde 14,7’dir. Bu da Kızıldeniz’i Pasifik Okyanusu’nun en güneydoğusunda bulunan Hawaii Adaları ve Paskalya Adası’nın yanında endemik balık türlerinin sayısı açısından dünyanın en zengin üç bölgesine dahil ediyor. Buna ek olarak Kızıldeniz balık aileleri arasında endemik türlerin oranı hatırı sayılır bir biçimde yüksek.

Gurara iklim değişikliğinin olası etkileri sonucunda dünya çapındaki mercan resiflerinin neslinin tükenme ihtimali karşısında tek ümidin Kızıldeniz’deki mercan resiflerinin olduğuna dikkati çekerek “Birçok bilim adamı ve araştırmacı, çevresel koşullar göz önüne alındığında Kızıldeniz’deki mercan resiflerinin, hava sıcaklıklarının yüksek seviyelere ulaşması halinde iklim değişikliğinin olası etkilerine karşı dayanabileceği konusunda hemfikir. Bu yüzden Kızıldeniz’deki mercan resifleri, dünyadaki zarar gören diğer denizlerdeki mercan resiflerinin eski haline dönmesinin ve tekrar ortaya çıkmasının tek kaynağı olabilir. Bu yüzden Kızıldeniz’deki mercan resiflerinin kaybolması ve zarar görmesi dünya denizlerinin geri kalanındaki hayatın eski haline getirilme fırsatının yok olması anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ebu Gurara BMGK’ya, söz konusu felaketi önlemek için BM uzmanlarına tankerin sistemlerinin gerekli teknik değerlendirmesini ve bakımını yapmaları için kolaylık sağlamak da dahil olmak üzere kesin kararlar alınması ve gelecekte bu tür felaketlerin tekrar olmayacağından emin olarak tankerin tamamen güvenli bir şekilde boşaltılmasıyla meselenin çözüme kavuşturulması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya