Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şam, Rami Mahluf’a yakın oldukları şüphesiyle en az 15 subayı gözaltına aldı

Şam, Rami Mahluf’a yakın oldukları şüphesiyle en az 15 subayı gözaltına aldı

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 10:00

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in işadamı kuzeni Rami Mahluf’un şirketlerinde çalışan kişileri hedef alan gözaltı furyasından haftalar sonra, rejimin istihbarat servisi, başkent Şam ve kırsal kesiminde farklı rütbelerden 15'ten fazla subayı gözaltına aldı.

Her ne kadar resmi suçlamalar dış taraflarla olan bağlar ve devlet hazinesinden fonların zimmete geçirilmesi üzerine olsa da Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), yeni gözaltına alınan kişilerin, ‘Rami Mahluf’a herhangi bir zarar gelmesi durumunda dünyayı yakmakla’ tehdit eden kişiler olduklarını aktardı.

Şarku’l Avsat’a konuşan SOHR Genel Müdür Rami Abdurrahman şunları söyledi:

“Yeni gözaltılar, Mahluf’a bağlı şirketler ve kurumlarda çalışanlara yönelik gerçekleşen gözaltı furyası çerçevesinde gerçekleşti. Son yıllarda rejimin saflarına savaşçı toplanmasına yardımcı olan el-Bustan Vakfı’nda yaklaşık 12 eski savaşçı gözaltına alındı. Suriye istihbarat servisleri, Rus polisinin eşlik ettiği baskınlarda özellikle Lazkiye’de olmak üzere çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.”

Bu gelişme ile geçtiğimiz Nisan ayında güvenlik otoritelerinin Mahluf’un Şam, Halep, Humus, Lazkiye ve Tartus'taki şirketlerine ve kurumlarına yönelik baskısının başlamasından bu yana tutuklanan Mahluf'la ilişkili yöneticilerin, çalışanların, teknisyenlerin ve savaşçıların sayısı arttı. Mahluf’un sahibi olduğu telekomünikasyon şirketi Syriatel’den 40, el-Bustan Vakfı’ndan ise 31 kişi olmak üzere şuna kadar Mahluf’la ilişkili toplam 71 kişi gözaltına alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya