Cezayir’in güneyinde bir terörist tutuklandı

Cezayir’in güneyinde bir terörist tutuklandı

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 08:00
Fotoğraf Reuters arşiv
Cezayir / Şarku’l Avsat

Cezayir Savunma Bakanlığı dün resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, 2012 yılında Afrika kıyılarında aktif olan aşırılık yanlısı gruplara katılan bir teröristin tutuklandığını duyurdu. Savunma Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre gerçek ismi Ahmed Velid Şeyla olan terörist, grup içinde Ahmed Meluki olarak biliniyor. Teröristin, başkentin 1900 km güneyindeki Tamanrasset vilayetindeki Ayn Amgual'da dün tutuklandığını belirten Savunma Bakanlığı, Ahmed Velid Şeyla’nın nasıl tutuklandığı ve hangi terörist gruba bağlı olduğu konusunda ise bilgi vermedi.

Son yıllarda bir dizi teröristin Afrika sahil devletleri ile olan sınırlara yakınlığı nedeniyle Tamanrasset bölgesinde orduya teslim oldukları biliniyor. Cezayir güvenlik servislerine göre teröristlerin çoğu Mağrip'teki El Kaide'ye ve Mali ve Nijer'deki militan gruplarla bağlantıları olan yerel silahlı örgütlere mensup. Ayrıca sınır ötesi silah ve insan kaçakçılığı yapan şebekelerle bağlantıları olan teröristlerin sayılarının oldukça fazla olduğu tahmin ediliyor.

Mali'deki Fransız askeri kuvvetleri geçen haziran ayı başında, Mağrip'teki El Kaide lideri Abdelmalek Droukdel’in ülkenin kuzeyinde düzenlenen bir pusuda öldürüldüğünü duyurmuştu. Operasyon, Cezayir'deki en aktif terör örgütüne ve tüm Sahra Altı bölgesindeki teröristlere ciddi bir darbe vurdu. Güvenlik güçleri, Cezayir’in başkentinin güneyindeki Miftah'tan gelen Droukdel’in ardından örgütün geri kalan unsurlarına yönelik harekete geçmeye hazırlanıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya