Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Suudi Arabistan'a yönelik Husi saldırılarını şiddetle kınadı

Mısır, Suudi Arabistan'a yönelik Husi saldırılarını şiddetle kınadı

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 11:45
Mısır Dışişleri Bakanlığı binası (Reuters)
Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır bugün yaptığı açıklamada, Yemen'deki darbeci Husi milislerinin Suudi Arabistan'a yönelik iki balistik füze ve patlayıcı yüklü bir dizi insansız hava aracı (İHA) ile yaptığı, ancak tamamı Yemen’deki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu tarafından engellenen saldırıları şiddetle kınadığını açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada,  “Mısır, sivilleri ve sivil tesisleri hedef alan bu vahşi saldırılarla karşı karşıya kalan kardeş ülke Suudi Arabistan ile tam bir dayanışma içerisindedir. Mısır, Suudi Arabistan’ın topraklarını savunmak ve ulusal güvenliğini korumak için aldığı tüm önlemleri destekliyor. Mısır, bu tür saldırıların Yemen’de daha fazla gerilim ve istikrarsızlığa yol açtığını vurgularken Yemen krizine siyasi bir çözüm bulmak amacıyla siyasi sürecin yeniden başlaması için uygun koşulları olşuturacak olan ateşkese yönelik tüm girişimlere yanıt vermenin önemini bir kez daha teyit ediyor. Bu ateşkes, üzerinde anlaşmaya varılmış tüm taahhütlere, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) girişimine, uygulama mekanizmalarına, kapsamlı ulusal diyalogun sonuçlarına ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararına dayanmalıdır” ifadeleri yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya