Sidney’de yeni bir koronavirüs merkez üssünün orta çıkması endişeye neden oldu

Sidney’de yeni bir koronavirüs merkez üssünün orta çıkması endişeye neden oldu

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 14:45
Sidney'deki bir otele gelen ziyaretçiye test yapan sağlık çalışanı (AFP)
Sidney / Şarku’l Avsat

Avustralyalı yetkililer bugün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında günlük vaka sayısının 100'ün üzerine çıkmasından bir hafta sonra Melbourne ve banliyölerinde 177 yeni vaka kaydedildiğini duyurdu.

Başkent Sidney’deki barlardan birinin yeni bir Kovid-19 salgın üssü olmasının ardından yetkililer, başkent sakinlerinden toplantılarını azaltmalarını isterken, Melbourne yeni bir salgın dalgasına tanık oldu.

Sidney ve banliyösünde üç bar, sosyal mesafeye uyulmaması ve vakalarla olan ilişkileri nedeniyle kapatıldı.

Salgının yeni merkez üssünün ortaya çıkmasının ardından beş milyon nüfuslu Melbourne'da altı hafta sonra perşembe günü yeniden karantina önlemleri uygulandı. Salgının yayılmasını kontrol altına almak amacıyla ülkenin ikinci büyük şehri Victoria’nın sınırları da kapatıldı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre sosyal medyada Sidney'in doğusundaki lüks banliyölerde düzenlenen özel partilerin fotoğrafları yayınlandı.

Bunun üzerime başkenti Sidney olan Yeni Güney Galler Eyaleti Emniyet Müdür Yardımcısı Tony Cook, bugün yaptığı açıklamada, ‘aptalca bir davranış’ olarak nitelediği bölge sakinlerinin partilere katılmasını kınadı.

Avustralya'nın en büyük şehrinin sakinleri evlerinde en fazla 20 kişiyi ağırlama hakkına sahip, ancak kısıtlamalar son haftalarda giderek azaltıldı.

Öte yandan salgının yeni merkez üssü olarak belirlenen Sidney’deki bir otelin barında 20 kişinin virüsle enfekte oldukları bildirildi.

Yetkililer, salgının Yeni Güney Galler'in tüm şehirlerine yayılması ihtimalinden duydukları endişeyi dile getirdiler.

Bununla birlikte yaklaşık bir düzine asker, virüsle mücadele görevinin bir parçası olarak barın çevresinde konuşlandırıldı. Dün ise eyaletin kırsal kesiminde konuşlu bir askeri üsse karantina uygulandı.

Eyalet Acil Durum Hizmetleri Bakanı David Elliott ise durumun kontrol altına alınamaması halinde barların tekrar kapatılabileceği konusunda uyardı.

Avustralya’da şu ana kadar 10 binden az koronavirüs vakası ve 108 can kaybı kaydedildi.

Son haftalar ülkedeki eyaletlerin büyük bölümünde az sayıda vaka kaydedilmiş, hatta hiç vaka görülmemişti. Bu durum da yetkilileri, özellikle hareket ve toplanma kısıtlamalarını hafifletmeye itmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya