Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husilerin Suudi Arabistan’daki sivilleri hedef alan saldırıları kınandı

Husilerin Suudi Arabistan’daki sivilleri hedef alan saldırıları kınandı

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 17:30
Arap Koalisyonu güçleri tarafından etkisiz hale getirilen füzeler ve insansız hava araçları. (SPA)
Riyad/Şarku’l Avsat

Mısır, Yemen’deki terörist Husi milislerinin bu sabah Suudi Arabistan'ı hedef aldığını sancak saldırının meşruiyeti destekleyen Koalisyon güçlerince engellendiğini duyurdu. Balistik füzeler ve bombalı insansız hava araçları (İHA) ile yapılan saldırıları kınadı. Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Husilerin sivilleri hedef alan saldırıları karşısında topraklarını savunmak ve ulusal güvenliğini korumak için atılan adımlar konusunda Suudi Arabistan’ın desteklendiği vurgulandı.

Cibuti’nin Riyad Büyükelçisi Ziyaeddin Said de balistik füzeler ve İHA’lar ile sivillerin olduğu bölgeye yapılan saldırıların bölgenin istikrarını ve güvenliğini tehdit ettiğini belirterek saldırının uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunu bildirdi.

Arap Parlamentosu tarafından yapılan açıklamada da sivilleri hedef alan terör saldırılarının devam ettiğine dikkat çekilerek İran destekli darbeci Husi milislerin bölgeyi istikrarsızlaştırmak isteyen Tahran rejiminin politikalarını uyguladığı ve BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in çabalarını baltaladığı kaydedildi.

Arap Parlamentosu Başkanı Mişel Bin Fehim El Sulemi, uluslararası topluma Husi milislerin eylemlerini durdurma çağrısında bulundu. Darbeci Husilerin BMGK’nın 2216 kararını ihlal etmeyi sürdürdüğünün altını çizdi.

İİT Genel Sekreteri Dr. Yusuf bin Ahmed el-Useymin, İİT’nin Yemen'de meşru yönetimi destekleyen Koalisyon’un çabalarına verdiği desteği yinelerken söz konusu terör saldırılarına karşı mücadelesinde Suudi Arabistan ile tam bir dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Dr. Useymin, Yemen ve komşu ülkelerdeki sivilleri ve sivil tesisleri hedef alan terörist eylemlerin sorumlusunun terörist Husi milisleri ile onları para ve silahla destekleyenler olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya