Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesi: Türkiye, Duhok’ta bir dağı kontrol etmek istiyor

Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesi: Türkiye, Duhok’ta bir dağı kontrol etmek istiyor

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 17:30
Kuzey Irak'taki Türk kuvvetleri (Arşiv - Reuters)

Pazartesi günü servis edilen bir haberde, Türkiye'nin Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki Duhok Valiliği sınırları içerisinde bulunan bir dağı kontrol etmek istediği iddia edildi.

Rudaw’da yer alan habere göre, Ankara’nın, Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Kani Masi kasabası kırsalındaki Keste Dağı’nı terör örgütü PKK’nın geçişlerini ve faaliyetlerini önlemek için kontrol etmek istediği iddia edildi.

Türkiye’nin geçişler nedeniyle bölgeyi elinde tutmaya çalıştığı ve Türk topçularının ve uçaklarının PKK hedeflerini bombalamaya devam ettiği ifade edildi.

Bir yetkili, son Türk askeri operasyonları sırasında, Türk kuvvetlerinin, Zaho’dan Batifa bölgesine doğru 45 ila 50 kilometre arasında bir uzunluğa ve 15 ila 30 kilometre derinliğe kadar girdiğini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçakları 15 Haziran’da Kandil, Şengal ve Mahmur başta olmak üzere birçok yeri eş zamanlı olarak bombalamış, ardından Türkiye Milli Savunma Bakanlığı bölgede terör örgütü PKK’ya yönelik “Pençe Kaplan” adıyla operasyon başlattığını belirtmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya