Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez ülkelerinde koronavirüs... Suudi Arabistan’da vaka oranları sabit kaldı

Körfez ülkelerinde koronavirüs... Suudi Arabistan’da vaka oranları sabit kaldı

Salı, 14 Temmuz, 2020 - 06:30
Suudi Arabistan’da koronavirüs hızlı test klinikleri yol boyunca yer alıyor (SPA)

Suudi Arabistan'da, günlük vakaların 4 binden fazla kaydedildiği bir dönemin ardından, üst üste üçüncü günde 3 binden az seviyelerde vakaların kaydedilmesi ile vaka oranı eğrisinde düşüş yaşanıyor.

Suudi Arabistan 3 binden az vakanın kaydedilmesi ile vaka oranlarında azalma kaydetmeye devam etti. Kaydedilen vakalar Krallığın her yanından, 132 şehirde kaydedildi. Ayrıca kritik vaka eğrisi sabit kaldı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün, 2 bin 852 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini, 2 bin 704 kişinin iyileştiğini ve 20 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Böylece toplam vaka sayısı 235 bin 111’e, iyileşen vaka sayısı 169 bin 842’ye ve ölüm sayısı ise 2 bin 243’e yükseldi. 

Kritik vakalarla ilgili olarak, Suudi Arabistan’da pazar günü 2 bin 335 kritik vakanın kaydedilmesinin ardından 10 vakanın daha kaydedilmesi ile kritik vaka sayısı 2 bin 345’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Pazar günü düzenlediği basın toplantısında, kritik vakalar eğrisinin istikrarlı olduğunu belirtmişti.

Kaydedilen vakaların 132 şehirden olduğu, vakalar açısından Riyad’ın 258 vaka ile listenin başında geldiği, ardından ise 235 vaka ile Cidde’nin geldiği açıklandı. 


Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı, 21 Temmuz tarihinden itibaren Bahreyn Havalimanına gelen tüm yolcuların havaalanına ulaştıklarında koronavirüs laboratuvar testine tabi tutulmasını ve yapılacak koronavirüs testini 30 Bahreyn dinarı (160 dolar) karşılığında zorunlu tuttu.

Sağlık Bakanlığı ayrıca seyahat etmek isteyen Bahreyn vatandaşlarının gittikleri ülkelerde onaylanan prosedürlere uymaları gerektiğini ve seyahatleri ile bağlantılı olan sağlık veya diğer tıbbi masraflar için tam sorumluluk aldıklarını onaylamaları gerektiğini açıkladı.

Bakanlık transit uçuşlar ile seyahat edenlerin koronavirüs testine veya belirtilen diğer prosedürlerden herhangi birine tabi olmadığını belirtti.

Krallığa gelen tüm yolcuların koronavirüs semptomlarını hissetmesi halinde 444 nolu telefon numarasını aramaları ve verilecek talimatlara uymaları çağrısında bulunuldu.


Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı son 24 saate, 614 yeni vakasının kaydedilmesi ile ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 44 bin 508’e yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı 3 kişinin daha koronavirüse bağlı olarak hayatını kaybettiğini böylece kaydedilen toplam ölüm sayısının 393’e yükseldiğini duyurdu. Bakanlık ayrıca yoğun bakımdaki hasta sayısının 148 olduğunu bildirdi.

Kuveyt’te 746 vakanın daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısı 45 bin 356’ya yükseldi.


Umman

Umman Sağlık Bakanlığı pazartesi günü, iki kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının 2 bin 592’ye yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı 2 bin 164 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 58 bin 179’a yükseldiğini ve bin 159 vakanın daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 37 bin 257’ye ulaştığını duyurdu.


Katar

Katar Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 470 vakanın daha kaydedildiğini, ayrıca 809 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 99 bin 743’e yükseldiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya