Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Iraklılar Krallık dönemine olan özlemlerini dile getirdi

Iraklılar Krallık dönemine olan özlemlerini dile getirdi

Çarşamba, 15 Temmuz, 2020 - 11:30
Irak'ın durumu monarşi döneminde mi yoksa cumhuriyet sisteminde mi daha iyiydi? 14 Temmuz 1958 darbesinin yıldönümü üzerine bir Irak tartışması. (AFP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak’ta 1958'de Abdülkerim Kasım liderliğinde gizli bir askeri grup olan Hür Subaylar tarafından gerçekleşen 14 Temmuz Devrimi’nin dün 62. yıldönümüydü. O günün sabahında gerçekleşen askeri darbe, Irak'taki koşulları daha iyi bir duruma mı getirdi? Yoksa Haşimi kraliyet ailesine karşı işlenen bir katliam suçu olarak mı kaldı?

Günümüzde monarşi ve cumhuriyet sistemi konusunda hangisinin Irak için daha iyi olduğu tartışması yaşansa da, bu yeni bir durum değil. Altmışlı yıllardan itibaren başlayan tartışmalar, Nasıriye dalgası ve daha sonra kendi tanımlarıyla sömürgecilik ve emperyalizme karşı hedefleri ve sloganları ile bölgeye hakim olan Baas döneminde kademeli olarak ilerledi. Buna karşılık, feodal beyler, büyük aristokrat ve burjuva aileler ve Irak'taki orta sınıfı temsil eden monarşiyi savunan bir azınlık söz konusuydu. Baas Partisi’nin 1968'de Irak'ta iktidara gelmesi ve 1970'lerin başından beri Saddam Hüseyin fenomeninin ortaya çıkmasıyla eski monarşiye, sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı sloganlara devam edildi. 80’li yıllar, araştırma merkezleri, gizli dergiler, politikacılar ve Irak'taki üst düzey düşünürler tarafından yönetilen "14 Temmuz Devrimi" döneminin entelektüel ve politik incelemelerine tanıklık etti.

Saddam'ın 2003'te devrilmesinden sonra Kraliyet Sarayı katliamı sırasında küçük bir çocuk olan kraliyet ailesinin hayatta kalan son üyesi Şerif Ali bin Hüseyin muhalif bir isim olarak öne çıktı. Şerif Ali, o sırada Iraklıların monarşiye dönmeyi mi yoksa cumhuriyet sisteminde mi kalmayı tercih ettikleri konusunda referandum yapmaya çalıştı. Ancak Baas’ın devrilmesinden sonra Irak parlamentosunda bir milletvekilinin desteğine bile ulaşamadı

Şuan ki durum, Iraklılar arasında sosyal medyada gerçekleşen tartışma yüzdesine göre farklı görünüyor. O dönemin destekçilerine göre Irak'ta güvenlik ve istikrarın söz konusu olduğu ve büyük projeler başlatılan kraliyet dönemi için açık bir destek ve Iraklılar arasında Abdülkerim Kasım konusunda da net bir ayrım yaşandı. Bazıları onu kraliyet ailesinin öldürülmesinden sorumlu tutarken bazıları ise 60 yıldan uzun bir süre önce gerçekleşen Irak’taki darbeye ilişkin "zühtü ve dürüstlüğü" nedeniyle hatasının olmadığını düşünmek için yeterli olacağını savundu.

Iraklılar dün Twitter’da "Kara Temmuz Darbesi" etiketiyle paylaşımlarda bulundu. Buna karşılık "Ulusun Lideri Abdülkerim Kasım" etiketi de hızla yayıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya