Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Nahda Partisi hükümetten güvenoyunu çekme kararı aldı

Tunus Nahda Partisi hükümetten güvenoyunu çekme kararı aldı

Çarşamba, 15 Temmuz, 2020 - 12:45
Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah (Reuters-Arşiv)

Tunus’ta Nahda Hareketi Partisi Sözcüsü İmad el-Hamiri, Başbakan İlyas el-Fahfah hükümetinden güvenoyunu çekme kararı alındığını açıkladı.

El-Hamiri, Reuters’a verdiği demeçte, Nahda Hareketi Şura Konseyi’nin Fahfah hükümetinden güvenoyunun çekilmesine karar verdiğini ve Nahda lideri ve Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi’yi bu konuyu diğer partilerle görüşmek üzere görevlendirdiğini bildirdi.

Nahda’nın bu kararının, çıkar çatışması şüphesiyle güvenilirliğini kaybettiği iddia edilen Başbakan Fahfah ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle ülkede yaşanan siyasi krizi daha da şiddetlendirmesi bekleniyor.

Tunus anayasasına göre, 54 milletvekiline sahip Nahda Partisi’nin hükümetten güvenoyunu çekebilmesi için 217 sandalyeli meclisten 109 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor.

Başbakan Fahfah, geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Tunus’un çıkarlarına uygun bir şekilde önümüzdeki günlerde bir kabine değişikliği yapacağını söyledi.

Fahfah’ın bu adımı, Nahda Partisi çatısı altındaki bakanları hükümetten çıkarma girişimi olarak görüldü.

Ülkede yeni bir siyasi kriz yaşanması, Tunus’un mücadele ettiği ekonominin sıkıntılara da katkıda bulunacak.

Tunus Yatırım Bakanı’nın ülkesinin borç ödemesini ertelemek için dört ülke ile müzakere ettiğini söylemesi, Kuzey Afrika ülkesi Tunus’un yaşadığı mali zorlukların büyüklüğünü gösterdi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya