Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin lideri Abbas: İlhak planı durursa müzakereye hazırız

Filistin lideri Abbas: İlhak planı durursa müzakereye hazırız

Perşembe, 16 Temmuz, 2020 - 12:00
2017’de İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Filistin lideri Mahmud Abbas (Getty Images)

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria’yı ilhak planını durdurması halinde İsrail ile müzakerelere hazır olduklarını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda görüşen Abbas, ilhakın durdurulması halinde başka ülkelerin de katılımıyla Ortadoğu Dörtlüsü komitenin gözetiminde uluslararası meşruiyet temelinde müzakerelere katılmaya hazır olduklarını belirtti.

Abbas, görüşmede, Filistin’in bir karış toprağının bile ilhak edilmesini reddettiklerini yineleyerek, bunun Arap dünyası ve uluslararası toplumun pozisyonu olduğunu vurguladı.

Filistin lideri, İngiltere’ye, ilhakı durdurma ve yeni bir siyasi süreç başlatması için baskı uygulama noktasında elinden geleni yapma çağrısında bulundu.

Abbas, İngiltere’nin uluslararası meşruiyet temelinde barışın sağlanmasına destek verme ve uluslararası meşruiyet kararlara aykırı biçimde Filistin topraklarının ilhakını reddetme konusunda oynadığı role övgüde bulundu.

İngiltere Başbakanı Johnson ise ülkesinin ‘iki devletli’ çözüm temelinde barışın sağlanmasına destek verme pozisyonunu vurgulayarak, İsrail’in uluslararası meşruiyet kararlarına aykırı hareket ederek Filistin topraklarını ilhak etmesini reddettiklerini ifade etti.

Johnson, ülkesinin barışı desteklemeyi sürdüreceğini ve bu yönde elinden geleni yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

İki lider önümüzdeki dönemde iletişim ve koordinasyonu sürdürmede mutabık kaldı.

Abbas’ın Ortadoğu Dörtlüsü gözetiminde yeni müzakerelere başlama kararı, çeşitli ülkelerin İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak etmesi durumunda yaşanacak muhtemel çatışmaları engellemek için yeni müzakereler başlatmaya çabaladıkları bir dönemde geldi.

Filistin yönetimini Yüzyılın Anlaşması’yla mücadelede yeni müzakere kararına iten, Arap, AB ve bölge ülkelerinin yanı sıra Rusya ve Çin’den aldığı destektir.

Filistin yönetimi daha önce Ortadoğu Dörtlüsüne (AB, BM, Rusya ve ABD) gönderdiği mektupta, “Yasa ve düzeni uygulamak için sınırlı silahlanma ve güçlü polis teşkilatına sahip devletimizi kurmaya hazırız. Sınır ve güvenlikle ilgili Barış Anlaşması’na saygının güvence altına alınması için BM’den üçüncür bir müzakerecinin varlığını kabul etmeye hazırız” ifadeleri kullanıldı.

Mektupta ayrıca 4 Haziran 1967 sınırları temelinde ikili anlaşmaz imzalamak için sınırda önemsiz değişikliklerin yapılması öneriliyor.

İsrail, içerdeki siyasi taraflar arasında ve ABD ile yaşanan ihtilafların yanı sıra giderek artan uluslararası muhalefet nedeniyle ay başında hayata geçirmesi beklenen ilhak planını şimdiye kadar uygulayamadı.

AB’nin Kudüs temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff, Çarşamba günkü açıklamasında, İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölümlerini ilhak planının AB tarafından tanınmayacağını ilan etti.

Burgsdorff, Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Saydam ile Ramallah’ta yaptığı görüşmede, “AB, hiçbir ilhak eylemini veya bölgeyi şiddet sarmalına itecek ve barış sürecini baltalayacak tek taraflı hiçbir adımı tanımayacak” dedi. Burgsdorff ayrıca AB’nin, Filistin halkının 1967 sınırları üzerinde bağımsız bir devlet kurma hakkının yanında olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya