Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan: Nahda Barajı’nın doldurulmaya başlandığı haberleri doğru değil

Sudan: Nahda Barajı’nın doldurulmaya başlandığı haberleri doğru değil

Perşembe, 16 Temmuz, 2020 - 17:45
Nahda Barajı. (DPA)

Sudan Dışişleri Bakanlığı bugün, Etiyopya makamlarının Nahda Barajı’nı doldurmaya başladıkları yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını duyurdu.

Açıklamada, Etiyopya’nın Sudan Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin Nahda Barajı’nın kapılarının kapatılmadığı ve suyun doldurulmadığı yönünde bilgi verdiği kaydedildi. Reuters haber ajansına göre baraja dolan suyun nedeninin yağışlar olduğu belirtildi.

Mısır yaptığı açıklamayla Etiyopya’nın Nahda Barajı’nı doldurmaya başladığını duyurmuştu.

Etiyopya dün, Sudan ve Mısır ile baraj konusundaki görüşmelerin başarısız olmasından bir gün sonra Mavi Nil'deki barajın rezervuarını doldurmaya başladığını açıkladı.

Etiyopya Su, Sulama ve Enerji Bakanı Sileshi Bekele konuyla ilgili yaptığı açıklamada su seviyesinin 525 metreden 560 metreye çıktığını belirterek barajın doldurulmaya başlandığını duyurdu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı ise Etiyopya hükümetinden konuya dair acil bir resmi açıklama talep ederek konuya dair gelişmelerin takip edildiği vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya