Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Protestocular Tunus’ta bir petrol tesisine zorla girdi

Protestocular Tunus’ta bir petrol tesisine zorla girdi

Cuma, 17 Temmuz, 2020 - 09:30
Tunus’ta bulunan Tatavin kentine bağlı El-Kamur bölgesindeki bir benzin istasyonunun önünde oturma eylemi yapan protestocular (Arşiv-AFP)

Tunus’un güneyinde dün yüzlerce protestocu, enerji tesislerinde iş talebinde bulunmak için sürdürdükleri protestolar sırasında bir benzin istasyonuna zorla girdi.

Protestocular Tatavin kentine bağlı El-Kamur bölgesindeki bir benzin istasyonunun önünde toplandılar ve ardından benzinliğin kapısına dayanarak içeriye girmeyi başardılar. Bölgeye askeri takviyeler yapılırken protestocular Tunus’un resmi marşını söyleyerek “Tatavin, geri çekilmeye hayır” şeklinde sloganlar attı. Ordu mensupları ile protestocular arasında herhangi bir arbede yaşanmadı.

Tatavin kentinin merkezinde haftalardır protestolarına devam eden kişiler, 2017 yılında yaşanan protestoların ardından hükümet ile imzalanan anlaşmanın yürürlüğe konmasını istiyor. Söz konusu anlaşmada bölgedeki binlerce işsizin istihdam edilmesi ve yatırım fonları tahsis edilmesi öngörülüyor.

Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada “Silahlı kuvvetler son olayları yüksek derecede bir sorumluluk duygusu ve profesyonel bir yaklaşım göstererek ele alıp can kaybı yaşanmasını ve tehlikeli savrulmalara düşülmesini engellemek için kendini dizginledi. Ordu petrol tesislerini hedef alan herhangi bir sabotaj eylemine ya da bireyleri etkileyebilecek herhangi bir saldırı gerçekleştirilmesine müsaade etmeyecek” ifadelerini kullandı.

Protestocular haftalardır çölde, kent merkezinden iki saat uzaklıktaki bulunan ve petrol kuyularının yoğunlukta bulunduğu el-Kamur bölgesinde petrol üretimini durdurma tehdidinde bulunuyor.

Tunus’ta büyük petrol ve doğal gaz çıkarma alanları bulunmuyor ancak Tatavin sakinleri bölgeden onlarca yıldır devam eden ikinci plana atılmaya bir son vermek üzere hükümetin taahhütlerini yerine getirmesini bekliyor.

Tatavin’deki işsizlik oranı yüzde 30’a yükseliyor bu da ülkedeki en yüksek işsizlik oranlarından biri sayılıyor.

Söz konusu protestolar, ülkenin çarşamba günü Başbakan İlyas el-Fahfah’ın istifa etmesiyle zirve noktasına ulaşan şiddetli bir siyasi krize tanıklık ettiği bir döneme denk geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya