Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM'den koronavirüs ile mücadele için tarihin en büyük yardım çağrısı

BM'den koronavirüs ile mücadele için tarihin en büyük yardım çağrısı

Cuma, 17 Temmuz, 2020 - 14:15

Birleşmiş Milletler (BM) gelişmiş ülkelere, fakir ülkelerdeki koronavirüs 'eylemsizlik maliyeti' konusunda uyarıda bulunurken, salgın karşısında küresel bir insani müdahale planını finanse etmek için 3.6 milyar dolar daha talepte bulundu.

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, “Bu yılın sonunda ve gelecek yılın başında birçok kıtlık riski var. Bunun gerçekleşmemesi için harekete geçmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Lowcock açıklamasında, zaten yetersiz beslenen Somali'nin yanı sıra, Güney Sudan, Yemen, Nijerya, Zimbabve ve Haiti hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Yetkili açıklamasında yeni tip koronavirüs salgınının yol açtığı kriz nedeniyle gıda güvensizliği mücadelesine değindi. Yardım parası, Afrika, Asya ve Latin Amerika’da hastaları test ve tedavi etmek, bilgilendirme kampanyaları yürütmek ve insani hava köprüleri inşa etmek için tıbbi ekipman satın alınmasını amaçlıyor.

Şimdiye dek zengin ülkelerin desteğinin yetersiz kaldığını ve harekete geçilmemesi durumdan çok daha büyük felaketler yaşanacağını aktaran Lowcock, bu durumun çözülebileceğine vurgu yaptı.

25 Mart'taki planının başlatılmasından bu yana Birleşmiş Milletler'in fon yaratması için üçüncü çağrı yapıldı. Başlangıçta 2 milyar dolar istendi, Mayıs ayında ise bu rakam 4,7 milyar dolar oldu. Yeni yapılan çağrıda ise 10,3 milyar dolarlık yardım talebinde bulunuldu.

Lowcock, Mart ayından bu yana sadece 1,7 milyarın toplandığını söylerken, ABD Kongresi ve Avrupa Birliği'nde Körfez ülkelerinin yardımındaki gecikmeyi eleştiren görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya