Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da orduya hakaret eden aktivistler ve gazeteciler yargılanacak

Sudan’da orduya hakaret eden aktivistler ve gazeteciler yargılanacak

Pazar, 19 Temmuz, 2020 - 10:15
Sudan ordusu askerleri (Reuters)

Sudan ordusu dün yaptığı açıklamada orduya "hakaret" eden gazeteciler ve aktivistler hakkında yasal işlemler başlatacağını duyurdu.

Sudan ordusunun açıklamasında, "özel savcılıkla iletişim kurmaya başlayan silahlı kuvvetlere yönelik bir dizi ihlal ve istismarın" izlendiğini ve yasal işlemlerin Sudan'ın içindeki ve dışındaki "bir grup aktivist, medya çalışanı ve diğer bazı kişileri" kapsayacağını belirtti.

Fransız haber ajansının (AFP) haberine göre söz konusu açıklamada, alınan önlemlerin "ülkenin ordusunu ve güvenlik sistemini hedefleyen bir planın parçası olarak sistemli olarak yapılan hakaretler ve suçlamaların sabır sınırlarını aştıktan sonra" alındığı belirtildi.

Sudan’da, aylar süren prostestolardan sonra 30 yıldır ülkenin başında olan Ömer el Beşir Nisan 2019’da ordu tarafından devrilmiş ve Askeri Geçiş Konseyi yönetime el koymuştu. 

Geçen haziran ayında düzenlenen gösterilerde on binlerce kişi, protestolar sırasında öldürülen insanlar için adalet talebinde bulundu.

Protestolara öncülük eden Muhalif Sudan Doktorlar Komitesi’ne göre Aralık 2018'den Nisan 2019'a kadar süren protestolar sırasında 264 kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı.


 


Editörün Seçimi

Multimedya