Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, Mars'a uydu gönderdi

BAE, Mars'a uydu gönderdi

Pazartesi, 20 Temmuz, 2020 - 09:30

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) 'Hope' adlı keşif uydusunu Mars'a ulaştırması beklenen roket, Japonya’dan başarılı bir şekilde fırlatıldı.

BAE tarafından geliştirilen Hope (Umut) adlı uyduyu Mars yörüngesine taşıyan H2A roketi, Japonya'nın güneybatısındaki Kagoshima eyaletinde bulunan Tanegashima Uzay Merkezi'nden yerel saat ile 6.58'de fırlatıldı. Keşif uydusunun, başarılı bir şekilde yörüngeye oturması halinde Mars'ta oksijen-hidrojen ve atmosfer ısısı ölçümleri ile ozon taraması yapması bekleniyor. Ayrıca, 500 milyon kilometrelik yolculuk sonunda Şubat 2021'de BAE'nin kuruluşunun 50. yıldönümünde Mars'a ulaşmasının hedeflendiği bildirildi.


Ertelenmişti

BAE'nin Mars'a keşif amaçlı gönderdiği uydunun geçtiğimiz hafta fırlatılması planlanmış ancak fırlatma işleminin kötü hava koşulları nedeniyle ertelendiği açıklanmıştı. Uzay çalışmalarına hız veren ve 2019'da Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderen ilk Arap ülkesi olarak tarihe geçen BAE, 2117'de ise kızıl gezegende ilk yerleşim birimini inşa etmeyi hedeflediğini duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya