Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Kudüs’teki Filistin yönetimine karşı baskılarını artırdı

İsrail Kudüs’teki Filistin yönetimine karşı baskılarını artırdı

Pazartesi, 20 Temmuz, 2020 - 06:45
İsrail güçleri tarafından gözaltına alınan Kudüs Valisi Adnan Gays’ın arşivden bir görüntüsü.

İsrail, Filistin yönetimine bağlı Kudüs Valisi ve Filistin Devlet Başkanı’nın bölge temsilcisi Adnan Gays'ı gözaltına aldı.

İşgal güçleri, Kudüs'ün güneyindeki Silvan'da yer alan Gays’ın evine baskın düzenleyerek evini aradı. İsrail, Gays’ı göreve geldiği günden bu yana 19. kez gözaltına aldı.

Gays'ın tutuklanması, İsrail'in Filistin yönetimi tarafından Kudüs'teki herhangi bir hükümet eylemine karşı engellemelerinin tırmandığı bir zamanda geldi. İsrail Kudüs'teki yönetimin egemenliğine dair tüm olguları engelliyor. İsrail, Kudüs valisini ve vekilini, ayrıca şehirde gözaltına alınan herhangi bir Filistinli yetkiliyi doğrudan bu gerekçe ile suçluyor. İsrail, geçen yılın sonunda Kudüs Valisi Adnan Gays’ın Kudüs'teki tüm faaliyetlerini kısıtladı ve Filistinlilerin gelecekteki devletlerinin başkenti olarak adlandırdığı şehrin doğu kesiminde Filistin yönetimi adına herhangi bir eylemde bulunmaması konusunda uyardı.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı, Gays’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın şehirdeki temsilcisi sıfatıyla bölgede yürüttüğü faaliyetlerini sınırlayan bir karar tebliğ etti. Karar ayrıca, Gays’ın Kudüs'teki mağdurlara, kurumlara veya herhangi bir kişiye mali yardımda bulunmasını yasakladı.

Kamu Güvenliği Bakanlığı, Gays’ın Filistin Devlet Başkanı Ebu Mazin (Mahmud Abbas) tarafından şahsen atandığı günden bu yana bir dizi olaya ve projeye katıldığını öne sürdü.

Ancak Filistin yönetimi, Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu ve 1967'den beri işgal edildiğini belirterek söz konusu suçlamaları reddetti. Aynı zamanda İsrail'i, koronavirüs ile savaşırken Kudüs'ü ve Batı Şeria'yı hedeflemekle suçladı.

İsrail işgal güçleri, Gays’ın yanı sıra Batı Şeria'nın farklı yerlerinden birçok Filistinli’yi tutukladı. Bu duruma, İsrail’in Nablus kentinin doğusundaki Balata Mülteci Kampı'na baskın düzenleyerek iki sivilin yaralanmasına yol açtığı ve evlerin yıkılması ile sonuçlanan çatışmalar eşlik etti. Filistinli Esirler Kulübü tarafından yapılan açıklamada, Tulkarim ve El-Halil’den iki vatandaşın ve Nablus'ın doğusundaki Balata Kampı'ndan başka bir vatandaşın tutuklandığı ve çatışmalar sonucu 2 sivilin yaralandığı kaydedildi.

İsrail'in "Mustaribin" olarak bilinen sivil giyimli operasyon birimi geçen pazar günü Ramallah'ın kuzeyindeki Celazun kampını basarak 3 vatandaşı zorla götürmüştü. Ayrıca Kudüs’ten 3 kişi de cumartesi gecesi geç saatlerde tutuklandı. İsrail ordusu Celazun tutuklularının Ramallah yakınlarındaki Beit El yerleşiminde bir saldırı gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi. Ordu, İsrail’in gizli servisi Şin Bet ile işbirliği içinde, Batı Şeria'daki Ramallah'ın kuzeyindeki Celazun kampından 3 Filistinli’nin tutuklandığını doğruladı. Orduya göre tutuklananlar Beit El yerleşiminde bir saldırı gerçekleştirmeye çalıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya