Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayirli sanatçı Abdurrahman Yamuni, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Cezayirli sanatçı Abdurrahman Yamuni, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Pazartesi, 20 Temmuz, 2020 - 12:45
Cezayirli sanatçı Abdurrahman Yamuni (Twitter hesabı)

Cezayir’in halk türkülerinin önemli simalarından Abdurrahman Yamuni (Ebu Accac es-Sağir) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

Cezayir haber ajansı APS’nin Sağlık ve Nüfus Müdürlüğü’nden aktardığına göre, Kovid-19 teşhisi konulan ve 2 haftadır evde tedavi gören 57 yaşındaki Yamuni önceki gün yaşamını yitirdi.

Halk müziği cemiyeti Nesim el-Hidab’ın başkanlığını yürüten Yamuni, ‘Teyyarat Geceleri’ isimli halk şarkıları festivalinin iki dönem organizatörlüğünü üstlendi. Bu festivallere halk türkülerinin önemli isimlerinden Abdulkadir Şau, Mehdi Tammaş ve Nureddin bin Atiyye katılmıştı.

Cezayir Kültür Müdürlüğü, Yamuni’nin vefat haberini, ‘sanat camiası halk türkülerinin ve sanatın önemli mihenk taşlarından olan Yamuni’yi kaybetti’ şeklinde duyurdu.

Halk türkülerine olan ilgisi çocukluk dönemlerinde başlayan Yamuni, Teyyarat vilayetindeki Ebu Abdelli Ebu Abdelli Caddesi’nde oturan mahalle arkadaşlarıyla birlikte müzik grubu kurdu. Bu grubun içerisinde Muhammed Rıza Yahya ve Herval Abd kardeşler ve daha birçok kişi yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya