Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta yolsuzluk şüphesi: İstifa eden Başbakan Fahfah’a seyahat yasağı talebi

Tunus’ta yolsuzluk şüphesi: İstifa eden Başbakan Fahfah’a seyahat yasağı talebi

Pazartesi, 20 Temmuz, 2020 - 15:45
İstifa eden Tunus Başbakanı İlyas Fahfah (AFP)

Tunus Yolsuzlukla Mücadele Ulusal Kurulu, yargıdan, mali yolsuzluk şüpheleri üzerine istifa eden Başbakan İlyas Fahfah hakkında seyahat yasağı kararı çıkarmasını ve mal varlıklarının dondurulmasını talep etti.

Devlet kurumlarındaki yolsuzlukların incelenmesinden sorumlu Kurul, devletin bir grup şirketle yaptığı anlaşmalar hakkında çıkar çatışması, mali ve idari yolsuzluk ve vergi kaçırma şüpheleriyle ilgili belge ve destekçilerin yer aldığı raporu yargıya sunduğunu duyurdu. Kurul, istifa eden Başbakan Fahfah’ın bu anlaşmalarda payı olabileceği şüphesinin bulunduğunu belirtti.

İktidar ve muhalefet partilerinden 105 milletvekilinin ortak dilekçeyle Fahfah hükümetinden güvenoyunun çekilmesini talep etmesi üzerine Fahfah, 15 Temmuz’da görevinden istifa etti.

Yolsuzlukla Mücadele Ulusal Kurulu, Fahfah’ın da aralarında bulunduğu bazı şüpheli kişilere seyahat yasağı getirilmesini ve mal varlıklarının dondurulması talebiyle yargıya başvurduğunu belirtti.

Kurul, söz konusu talebine ‘yasa ihlaliyle ilgili ciddi ve güçlü kanıtların varlığı ve yolsuzluk olarak sınıflandırılabilecek eylemlerde bulunulmasını’ gerekçe gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya