Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen’in Nahham, Batı sahili ve el-Beyda bölgelerinde 27 militan öldürüldü

Yemen’in Nahham, Batı sahili ve el-Beyda bölgelerinde 27 militan öldürüldü

Salı, 21 Temmuz, 2020 - 07:45

Yemen askeri kaynakları, darbeci Husilerin silah altına aldıkları militanları Hudeyde vilayetindeki cephelere sürmeye ve BM ateşkes kurallarını ihlal etmeye devam etmesiyle eş zamanlı olarak, Yemen ordusuyla karşı karşıya geldikleri Nahham, el-Beyda ve Batı Sahili cephelerinde en az 27 Husi militanın öldürüldüğünü ifade etti.

Kaynaklar, Sanaa eyaletinin doğusunda bulunan Nahham ilçesindeki Necd el-Atak cephesinde, dün Yemen Ulusal Ordu birlikleri tarafından açılan ateş sonucu 12 Husi militanın öldürüldüğünü, diğerlerinin de yaralandığını bildirdi. Yemen Silahlı Kuvvetler Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, bir grup Husi milis unsurunun dün sabah erken saatlerde “Necd el-Atak Cephesi’ndeki” askeri bir bölgeye sızma girişiminde bulunduğu, ancak ordu mensuplarının bunları izlediği ve açılan ateş sonucu bazılarının öldüğü, bir kısmının da yaralandığı bilgisine yer verildi. Basın Ofisi, haftalardır devam eden çatışmalara tanık olan cephenin bulunduğu bölgede milislere ait bir keşif uçağının da düşürüldüğünü doğruladı.

Silahlı Kuvvetler askeri medyası buna ek olarak, Pazar akşamı Marib ve el-Beyda’da meydana gelen çatışmalarda 3 Husi komutanın öldürüldüğünü bildirdi. Bunun yanı sıra el-Beyda’nın kuzeyindeki Kaniye Cephesi’ndeki çatışmalarda darbeci unsurlardan ölü ve yaralıların olduğunu, Marib’in batısındaki Sirvah ilçesinde bulunan Meczer Cephesinde ise bir başka Husi komutanın öldürüldüğü bilgisine yer verdi.

Koalisyon Kuvvetleri askeri medya organlarının, Koalisyon Kuvvetleri’ndeki askeri kaynaklarından naklettiğine göre, son birkaç gün içinde Husilere bağlı 9 keskin nişancı ve 3 yardımcısı Batı Sahili’ndeki Koalisyon Kuvvetleri tarafından öldürüldüğü doğrulandı. Koalisyon Kuvvetleri askeri kaynağı, “Keşif birimlerinin, Hudeyde’deki kurtarılmış bölgelere doğru yarma girişiminde bulunma niyetinde olan Husi milis kuvvetlerinin getirdiği yeni bir muharip grubun parçası olarak bir grup Husi nişancıyı tespit ettiğini, aralarında ölü ve yararlıların bulunduğu belirtti. Bunlardan bir grubun Hudeyde şehriyle şehrin güneyindeki el-Cah, ed-Dureyhimi, el-Cebeliye, el-Faza, et-Tahita ve Hays bölgeleri civarında Koalisyon Kuvvetleri’ne bağlı keskin nişancılar birimi tarafından etkisiz hal getirildiği” bilgisine yer verdi.

Koalisyon Kuvvetleri askeri kaynaklarına göre, Koalisyon Kuvvetleri dün sabah Hudeyde’nin güneyindeki Hays, ed-Dureyhimi ve et-Tahita bölgelerine Husiler tarafından gerçekleştirilen saldırıyı engelledi. Yemen hükümetine bağlı “Devlet Tugayı” kuvvetleri basın ofisinin aktardığına göre, “Yedinci Tugay üyeleri, Hays’deki el-Makana Köyü cephesinde bulunan Husi saldırısına sert bir şekilde karşılık vererek, saldırıyı geri püskürtmeyi başardı. Pusuya düşürülen saldırganlarla şiddetli çatışmalar meydana geldi. Yaşanan çatışmada bir dizi Husi militan öldürülürken bazıları da yaralandı. Öte yandan, Husi milislerin ed-Dureyhimi ilçesindeki çiftçi vatandaşları hedef alması, korku ve paniğe ek olarak çiftçilerin arazilerini terk etmelerine neden oldu.”

Taiz’de silahlı gruplar arasında meydana gelen çatışmada dört sivil vuruldu, silahlı gurup mensubu iki kişi yaralandı. Çatışmanın ardından yanan iki araç trafiğin durmasına neden oldu.

Taiz Askeri Kolordu medya merkezi, Kolordu komutanlarından Tümgeneral Halid Fazıl’ın şu sözlerini aktardı:

“Kontrolsüz bazı silahlı unsurların kamusal ve özel varlıklara yönelik tekrar eden ihlalleri bireysel eylemlerdir. Bu saldırılar, darbeci Husi milislerin saldırganlığı karşısında ulusal kazanımları korumak için son yıllarda kahramanlık destanları yazan ulusal orduyu temsil etmiyor.”.

Tümgeneral Fazıl, “Yemen Ulusal Ordusu mensuplarının, Husi milislerin ordu hattına nüfuz etme çabalarına karşı koymak için hala savaşın ön cephelerinde, ateş hattında bulunduğuna” işaret etti. Tümgeneral Fazıl, “Ulusal Ordu’nun amaçlarına aykırı olan tüm suiistimallerin faillerinin kovuşturulup tutuklanacağının, vatandaşlarının huzurunu temin, kamu ve özel mülkiyeti koruma görevinin yerine getirileceğinin” sözünü verdi. Ayrıca, “Askeri polis ve askeri savcılık aracılığıyla, cezalandırma, caydırıcılık ve ihlal edenleri kovuşturma ilkesinin etkinleştirileceğini” belirtti.

Taiz Kolordu Komutanı, “Taiz’de huzuru bozma girişiminde bulunan her bir bireyi caydırmak için, dayanışma, uyum ve ordunun fedakarlığının gerekli olduğunu işaret ederek, kaosu yaymaya ve kamu düzenini bozmaya çalışan tüm düşmanca projeleri, planları ve olumsuz davranışları yıkmaya ihtiyaç olduğunu” ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya