Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, 90 milyon doz koronavirüs aşısı satın aldı

İngiltere, 90 milyon doz koronavirüs aşısı satın aldı

Salı, 21 Temmuz, 2020 - 08:15
Bir Alman şirketinde koronavirüs aşısı bulma yönünde çalışmalar gerçekleştiriliyor (Reuters)

İngiltere, şuanda Fransa, Almanya ve ABD merkezli büyük ilaç şirketleri tarafından geliştirilen potansiyel Kovid-19 aşılarından toplamda 90 milyon doz almak için anlaşma imzaladığını açıkladı.

Anlaşmaya göre İngiltere; ABD merkezli Pfizer ve Alman BioNTech’in ortak geliştirdiği BNT 162 aşısından 30 milyon doz, Fransız şirket Valneva’nın ayrıca geliştirdiği aşıdan 60 milyon doz alacak. İngiliz hükümeti, Valneva ile yapılan anlaşmada öngörüldüğü gibi, aşının güvenli, etkili ve uygun olduğu kanıtlandığı taktirde 40 milyon doz daha alabilecek.

İngiltere, aynı zamanda Oxford Üniversitesi'nde AstraZeneca tarafından geliştirilmekte olan aşıdan 100 milyon doz rezervasyonda bulundu. Dünya genelinde, koronavirüse karşı geliştirilen onlarca aşı bulunuyor.

Farklı aşıların sipariş verildiğini bildiren Ekonomi Bakanı Alok Sharma, konuyla ilgili açıklanasında şu ifadelerde bulundu:

“Bir aşıya varmak için uğraşmak, küresel bir çabadır. İngiltere halkının mümkün olan en yakın zamanda güvenilir ve etkin bir koronavirüs aşısına ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz. İngiltere, en savunmasız kişileri koruma yolunda bir aşıya ulaşmak için mümkün olan en iyi fırsata sahip olmayı garanti edecek.”

Valneva şirketinin CEO’su Thomas Lingelbach, “şirketinin İngiltere hükümeti ile bu önemli programa katılmayı seçtiği için çok gururlu” olduğunu açıkladı.

Aşıyı İskoçya'daki bir fabrikada üretmeyi planladığını açıklayan Valneva, İngiliz hükümetinin klinik çalışmaların maliyetine katkıda bulunmasını bekliyor.

Almanya'nın Mainz şehri merkezli BioNTech ile ABD merkezli Pfizer, İngiltere’den şuan yürütmekte oldukları koronavirüs aşılarına dair ilk siparişleri aldıklarını açıkladı. AFP’nin haberine göre, anlaşma 2020-2021 yıllarında BNT 162 aşısından 30 milyon dozun teslimini öngörüyor. Söz konusu şirketler, İngiltere ile yaptıkları anlaşmanın mali boyutlarını henüz açıklamadı.

Biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Uğur Şahin, destek ve güveninden ötürü İngiliz hükümetine teşekkür ederek “Bu anlaşma, küresel bir arz yaratarak salgını ele alma taahhüdümüzün bir parçasıdır” ifadelerinde bulundu. Birçok hükümet organıyla görüşmeleri ilerlettiklerini söyleyen Şahin, yakın zamanda yeni anlaşmalar duyurmayı ümit ettiklerini belirtti. Biontech ve Pfizer'den dört RNA aşısı adayının birinci ve ikinci aşama denemeleri şu anda Almanya ve ABD'de devam ediyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bu aşılardan ikisini hızlandırma talimatı vermişti.

Devam eden deneylere dair birçok uzmanın olumlu yanıt verdiği ön sonuçları yayınlayan iki şirketin klinik çalışmaları kapsamında yaşları 18 ile 55 arasında değişen katılımcılar Kovid-19 hastalığına karşı antikorlar geliştirmişti. Ancak bu antikorların enfeksiyona karşı koruyup korumadığı belirsizliğini koruyor. Bunun 30 bin örnek grup üzerinde test edilmesi bekleniyor. 

İki şirket de testin ikinci veya üçüncü aşamaları için temel aşı adayının bu ayın sonlarında seçilebileceğini, böylece Ekim ayında yasal onay için başvuru yapılabileceğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya