Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Kovid-19'a karşı geliştirilen ilk aşının hazır olduğunu duyurdu

Rusya, Kovid-19'a karşı geliştirilen ilk aşının hazır olduğunu duyurdu

Salı, 21 Temmuz, 2020 - 11:15
Korona'ya karşı olası bir aşı (Arşivler - Reuters)

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Ruslan Tsalikov, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ilk aşının hazır olduğunu duyurdu.

Tsalikov, "Gimali" Araştırma Merkezi'nde yapılan aşı araştırma ve üretim sürecinde askeri uzmanlar ve bilim insanlarının görev aldığını söyledi.

Rus yetkili, "Askeri uzmanlar ve bilim insanları, yeni aşı testinin sonuçlarının nihai değerlendirmelerini yaptılar" açıklamasında bulundu.

Aşı testlerine katılan tüm gönüllülerde güvenli sonuç alındığı ve gönüllülerin virüse karşı bağışıklığa sahip olduğu belirtildi.

Yetkili, "Bu haberle, Kovid-19 virüsüne karşı ilk yerli aşının hazır olduğu söylenebilir" sözlerini kullandı.

Daha önce Savunma Bakanlığı basın bürosu, söz konusu aşının tescillenmesine ilişkin belgelerin 30 Haziran'da Rusya Sağlık Bakanlığına sunulduğun duyurmuştu.

Aşı ile ilgili gerekli ruhsat alındıktan sonra, Gimali Araştırma Merkezi ve Savunma Bakanlığı Bilimsel Araştırma Enstitüsü tarafından ortak geliştirilen sıvı ve kuru aşı için klinik denemeler de başladı.

Bakanlık, dün aşının klinik araştırmalar aşamasının başarıyla tamamlandığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya