Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Libya’ya askeri müdahale çağrılarına yanıt olarak gerekli prosedürleri tamamladı

Mısır, Libya’ya askeri müdahale çağrılarına yanıt olarak gerekli prosedürleri tamamladı

Salı, 21 Temmuz, 2020 - 09:30
Mısır Parlamentosu (Arşiv-AP)

Mısır, Temsilciler Meclisi aracılığıyla Libya’ya askeri müdahale için gerekli anayasal önlemleri tamamladı. Meclis, gizli bir oturumun ardından, ‘silahlı milislerin ve yabancı terör unsurlarının eylemlerine karşı batı stratejisi yönünde Mısır ulusal güvenliğini savunmak için, Mısır silahlı kuvvetlerini Mısır devletinin sınırları dışındaki savaş görevlerine gönderme hususunda milletvekillerinin uzlaşı sağladığını’ açıkladı.

Parlamentonun onayı uyarınca Mısır, kuvvetlerini seferber etmek üzere gerekli anayasa iznini elde etti. Meclis, onay metninde “Silahlı kuvvetler ve liderleri, bu tehditlere ne zaman ve nerede cevap verileceğini belirleyen anayasal ve yasal izne sahiptir” ifadelerine yer verildi.

Mısır parlamentosunun oturumu, Libya’daki koşullara ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi başkanlığındaki ve askeri- sivil liderlerin katımıyla düzenlenen ‘Ulusal Savunma Konseyi’ toplantısı sonrasında gerçekleşti. Toplantı, tüm gruplar ve Libyalı taraflar arasında barış tesis etmek amacıyla, Mısır’ın mevcut saha durumunu iyileştirme ve ilan edilen çizgileri aşmama çabaları kapsamında düzenlendi.

Parlamento oturumu sırasında, Cumhurbaşkanı başkanlığında (geçen pazar günü) düzenlenen Ulusal Savunma Konseyi toplantısının sonuçları ele alındı ve devletin batı tarafından maruz kaldığı tehditler gözden geçirildi.

Mısır anayasasının 152’inci maddesi, “Cumhurbaşkanı, silahlı kuvvetlerin en yüksek komutanıdır. Savaş ilan edemez. Silahlı kuvvetleri, Ulusal Savunma Konseyi’nin görüşü ve üyelerin üçte iki çoğunluğu ile Temsilciler Meclisi’nin onayı olmadan devlet sınırları dışında bir savaş görevi için gönderemez” ifadelerini içeriyor.

Parlamento, ordu güçlerini batı yönünde sınır dışına göndermek üzere onay alınan gizli oturuma, toplam 640 milletvekili arasından 510 milletvekilinin katıldığını açıkladı.

Mısır- Libya sınırı, Mısır’ın batı yönünde 1200 km boyunca uzanıyor. Kahire, zaman zaman bu bölgeden silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonlarının yapıldığını ve sınırda silahlı teröristlerin ele geçirildiğini duyuruyor.

Öte yandan parlamento oturumuyla eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanı Sisi, ABD Başkanı Donald Trump ile müzakereler gerçekleştirdi. Mısır Cumhurbaşkanlığı, Sisi’nin ‘devlet erkanlarının dengesini düzeltmeyi, ulusal kuruluşlarını korumayı ve güvenlik koşullarının kötüleşmesini önlemeyi amaçlayan, Libya sorununa yönelik stratejik tavrına’ değindiğini belirtti. Aynı şekilde Mısır Cumhurbaşkanlığına göre Trump, Libya krizinin bölgedeki olumsuz yansımalarıyla ilgili Mısır’ın endişelerini anladığını ifade etti. Trump’ın ‘Mısır tarafından sarf edilmiş ve Libya’daki siyasi sürecin seyrini güçlendiren çabalara’ övgüde bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı, iki liderin Libya’da ateşkesi daimi hale getirme ve gerilimi tırmandırmama konularında fikir birliğine vardığına da dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya