Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya: Sinagog saldırısını gerçekleştiren terörist, ikinci kurbanını Müslüman olduğunu düşündüğü için öldürdü

Almanya: Sinagog saldırısını gerçekleştiren terörist, ikinci kurbanını Müslüman olduğunu düşündüğü için öldürdü

Çarşamba, 22 Temmuz, 2020 - 09:15
Almanya güvenlik güçleri terör saldırısının gerçekleştiği yerde. (DPA)

Almanya Savcılığı, Almanya'nın doğusundaki Halle kentinde 9 Ekim 2019 tarihinde sinagoga saldırı düzenlemeye çalışmakla suçlanan teröristin yargılanması sırasında, saldırının arkasında ırkçı nedenlerin bulunduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre, davada sanığın öldürdüğü ilk kurbanının “değersiz” gördüğü için bir kadın (40 yaşında) olduğu ve 20 yaşındaki ikinci kurbanını ise “Müslüman” olduğunu düşündüğü için öldürdüğü belirtildi. 

Almanya'nın Halle kentinde geçtiğimiz yılın Ekim ayında bir sinagog ve bir dönerciye saldırı düzenleyerek iki kişiyi öldürmekle suçlanan sanığın yargılanmasına dün Almanya'nın doğusundaki Magdeburg şehrinde başlandı.

28 yaşındaki sanık, bir kadını öldürdüğü için pişman olduğunu belirterek, “Onu öldürdüğüm için çok üzgünüm” dedi. Açıklamasında kadını tapınağın kapısını açamadıktan sonra öldürdüğünü, kadının karşılık vermeye çalışarak onunla konuştuğunu ifade etti. 9 Ekim'deki saldırıda öldürülen iki kişinin yanı sıra birçok kişi yaralanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya