Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Sudan ve Etiyopya Nahda Barajı ile ilgili müzakerelere devam edecek

Mısır, Sudan ve Etiyopya Nahda Barajı ile ilgili müzakerelere devam edecek

Çarşamba, 22 Temmuz, 2020 - 08:00
Etiyopya Nahda (Rönesans/Hedasi) Barajı (Reuters)

Mısır, Sudan ve Etiyopya liderleri tarafından dün yapılan açıklamada 3 ülkenin Mavi Nil nehri üzerine inşa edilen Nahda (Rönesans/Hedasi) Barajı krizi hakkında müzakerelere devam etmeyi kabul ettiği belirtildi.

Mısır Başbakan Mustafa Madbuli, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk tarafından ayrı olarak yapılan duyurular, video konferans yoluyla düzenlenen ve bu ay anlaşmaya varamadığı için üç ülkenin çağrıldığı mini Afrika zirvesinden sonra yapıldı.

Reuters haber ajansına göre Abiy Ahmed'in ofisi tarafından Twitter'da yayınlanan açıklamada, "Olağanüstü toplantı, tüm tarafların yatışmasını sağlayacak büyük bir karşılıklı anlaşmaya varılmasıyla sonlandı" ifadesi yer aldı.

Zirveye başkanlık eden Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa da dün Twitter hesabında yaptığı paylaşımda daha fazla müzakerenin söz konusu olacağını vurgulayarak, "Üçlü müzakereler hala doğru yolda ilerliyor" ifadesini kullandı.

Mısır cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Zirvenin sonunda müzakerelere devam edilmesi ve şu anda Rönesans Barajı'nın doldurulması ve işletilmesi ile ilgili kurallar üzerinde bağlayıcı bir yasal anlaşma oluşturulmasına öncelik verilmesine odaklanılması kararlaştırıldı."

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ise Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “Etiyopya, Mısır ve Sudan'ın Mavi Nil'deki Etiyopya Rönesans Barajı'nın doldurulması ve işletilmesi konusunda müzakere etmeye devam etmek için bir anlaşmaya vardığını belirtti.

Sudan ve Mısır, elektrik üretmeyi amaçlayan ve 4 milyar dolara mal olan barajın su payında bir kıtlığa yol açacağından endişe ediyor. Proje, Nil sularında daha fazla azalma yaşanması nedeniyle Mısır'daki endişeleri artırdı. Mavi Nil, Nil Nehri’nin bir kolu ve Mısırlılar tatlı suyu ihtiyacının yüzde 90'ını buradan gideriyor.

Abiy Ahmed'in ofisi tarafından yayınlanan açıklamada, halkının ihtiyaçlarına yönelik elektrik üretmek için baraja ihtiyaç duyduğunu söyleyen Etiyopya'nın bölgedeki yağmur mevsimi sayesinde barajın rezervuarını doldurmanın ilk yılını (ilk aşamasını) tamamladığı vurgulandı.

Söz konusu açıklamada, suyun halihazırda yapım aşamasında olan barajdan aktığı belirtildi. Ayrıca Etiyopya'nın, nehrin ilgili üç ülkeye fayda sağlayacağı tüm taraflar için dengeli ve karlı müzakerelere bağlı olduğu ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya