Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki sondaj planlarını iptal etme çağrısı

ABD’den Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki sondaj planlarını iptal etme çağrısı

Çarşamba, 22 Temmuz, 2020 - 11:30
Akdeniz’e giden Türk sondaj gemisi (Reuters)

Türkiye’nin Meis Adası’nın güney ve doğusunda sismik araştırma faaliyetleri için NAVTEX ilan etmesinin ardından ABD Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki sondaj operasyonlarını durdurma çağrısında bulundu.

Sputnik’e göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “ABD, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tartışmalı sularda araştırma yapmak için bir NAVTEX yayınladığını biliyor. Türk makamlarını Doğu Akdeniz’de yapılacak operasyon planlarını durdurmaya ve bölgede gerginliği artıran adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz arayışına yönelik hamleleri, özellikle Kasım ayında Libya Ulusal Mutabakatı (UMH) ile deniz yetki alanları sınırlandırması konusunda mutabakat zaptı imzalamasının ardından Yunanistan, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır’ın tepkisi ile karşılaştı.

Yunanistan, Fransa, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır’ın dışişleri bakanları, geçtiğimiz Ocak ayında Kahire’de bir araya gelerek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki faaliyetleri konusunda duydukları derin endişeleri yansıtan ortak bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Kriter dergisine verdiği röportajda, “Akdeniz’de gerilim istemiyoruz. İş birliği ve adil paylaşımı esas alan her türlü teklife kapımız açıktır” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya