Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’daki BM misyonu, siyasi diyalogu sürdürmek için temaslarını yeniden başlattı

Libya’daki BM misyonu, siyasi diyalogu sürdürmek için temaslarını yeniden başlattı

Çarşamba, 22 Temmuz, 2020 - 09:00
Trablus’taki UMH unsurları, geçen pazartesi günü yoğun şekilde konuşlandı (Reuters)

Libya’daki Birleşmiş Milletler (BM) misyonu, Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) ve Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri arasında stratejik Sirte şehrine yönelik askeri gerginliğinin azalması sonrasında ülkede durmuş olan siyasi diyaloğu yeniden canlandırmak için diplomatik çabalarını yeniledi.

BM’nin Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams, Berlin Konferansı’nın çıktılarına göre siyasi diyaloğu canlandırma yollarını görüşmek üzere Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, iki milletvekili, konsey karar vericileri ve diyalog komitesi başkanı ile video konferans aracılığıyla bir toplantı düzenlediğini belirtti. Williams, geçen pazartesi günü yaptığı açıklamada, Libyalı ve yabancı taraflarla yaptığı son görüşmenin sonuçlarını ele aldıklarını ifade etti.

21 Temmuz, iki taraf arasındaki karşılıklı askeri düzeyin önemli ölçüde azaldığına tanık oldu. Sirte- Cufra eksenlerinde veya ülkenin batısındaki Misrata şehrinin doğusunda başta olmak üzere, savaş cephelerinde herhangi bir askeri hareketlilik yaşanmadı.

Öte yandan UMH’ye bağlı Sirte ve Cufra'nın Güvenliğini Sağlama ve Koruma Operasyon Odası, bir mayının infilak etmesi sonucunda bir kişinin öldüğünü ve bir kişinin de yaralandığını açıkladı. Operasyon Odasının kaynaklardan aktardığına göre LUO’ya mensup emekli bir subay hafif yaralandı ve bir başka kişi de hayatını kaybetti.

UMH tarafından yürütülen Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) Operasyon Odası da başkentin güneyindeki Kasr bin Kaşir bölgesinde, Hafter milislerine bağlı Rus Wagner paralı askerlerinin kaçmadan önce yerleştirdikleri bir mayının infilak etmesi sonrasında iki kişinin yaralandığını belirtti.

UMH’ye bağlı bir güvenlik yetkilisine göre Mayınları Temizleme Odası, Selahaddin bölgesinde çok sayıda patlayıcının etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Aynı şekilde Hızlı Müdahale Ekibinin şu ana kadar 150 evde mayınları, bubi tuzaklarını ve savaş kalıntılarını temizlediğini belirtti.

Öte yandan Libya Temsilciler Meclisi Sözcüsü Abdullah Belihak, Mısır parlamentosunun sınırları dışındaki savaş cephelerine asker göndermeyi onaylama kararının, halkın meşru temsilcisi olan Libya parlamentosunu talebine cevaben geldiğini vurguladı. Belihak, Libyalı kardeşlerin, temsilcilerinin, Libyalı kabile liderlerinin ve belediye başkanlarının çağrılarına yanıt olarak, ‘iki ülkenin ortak güvenliğine yönelik tüm tehditleri ele almak’ ve Türkiye’nin Libya’daki dış emelleriyle mücadele etmek’ amacıyla Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Sözcü, Ankara’nın ‘Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ve silah sevkiyatını yasaklayan uluslararası kararları ihlalini durdurmadığını ve silahlı milisleri desteklemek üzere hala silah ve teçhizat sevkiyatında bulunduğunu’ söylerken, Mısır parlamentosu kararının ‘güvenlik ve istikrarın sağlanmasına, milis projelerinin ve Türkiye ile diğer tarafların desteklediği kaosun önlenmesine katkıda bulunacağına’ dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya