Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Şam yakınlarında düzenlediği hava saldırısında bir Hizbullah üyesinin öldürüldüğünü duyurdu

İsrail, Şam yakınlarında düzenlediği hava saldırısında bir Hizbullah üyesinin öldürüldüğünü duyurdu

Çarşamba, 22 Temmuz, 2020 - 14:15
İsrail, Suriye’de düzenlediği hava saldırısıyla ilgili video görüntülerini sosyal medyada paylaştı

İsrail’in Suriye’de Hizbullah milislerinin konuşlu olduğu hedefe düzenlediği hava saldırısında bir Hizbullah üyesi öldü. Bu, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın geçtiğimiz yıl Suriye'de Hizbullah’ın daha fazla kayıp vermesi halinde misilleme yapacaklarına dair uyarısının ardından İran destekli Şii örgütün Suriye’deki ilk kaybı oldu.

Yayınlanan kısa ölüm ilanında vefat eden Hizbullah üyesinin Lübnan’ın güney kesiminden Ali Kamil Muhsin olduğu açıklanırken, İsrail’in Şam Uluslararası Havaalanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğü belirtildi. Hizbullah haberi doğruladı.

Reuters’ın haberine göre Pazartesi akşamı düzenlenen hava saldırısı planlı bir saldırı olduğu anlaşılırken Batılı istihbarat kaynakları saldırının, başkentin eteklerinde bulunan İran destekli grupların kontrolündeki büyük bir mühimmat deposunu hedef aldığını söyledi.

Suriye basını ise İsrail'in Şam’ı hedef alan yeni hava saldırısının hava savunma sistemi tarafından püskürtüldüğünü bildirdi.

Hizbullah, Suriye’de 2011 yılında protestolarla başlayan, ancak daha sonra bir çatışmaya dönüşen olaylarda İran’ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’i destekleme çabalarının bir parçası olarak unsurlarıyla birlikte rejim saflarında yer aldı.

Öte yandan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, geçtiğimiz Ağustos ayında Suriye’de iki Hizbullah üyesinin öldürülmesinin ardından İsrail'in Suriye'de Hizbullah üyelerini hedef alması halinde misilleme yapma sözü vermişti.


Editörün Seçimi

Multimedya