Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamas, Fetih ile ortak bir siyasi program için çalışıyor

Hamas, Fetih ile ortak bir siyasi program için çalışıyor

Çarşamba, 22 Temmuz, 2020 - 11:45
Filistinli işçiler, Gazze’deki Deyr el-Balah’ta bir saha hastanesi inşa ediyor (AFP)

İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) siyasi büro üyesi Husam Bedran, hareketinin ve Fetih Hareketi’nin ortak bir siyasi program üzerinde anlaşmaya çalıştığını açıkladı.

Bedran, Hamas’ın internet sitesinde yaptığı bir açıklamada, “Hamas, Fetih ve tüm Filistinli grupların, ortak bir siyasi program üzerinde anlaşmaları ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) yeni partileri kontrol etmesi hala mümkün” dedi.

Husam Bedran, “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye tarafından gündeme alınacak olan kitlesel gösteri, Fetih ve Hamas hareketleri arasında yeni bir uzlaşı aşamasına olanak tanıyacak” ifadelerini kullandı. Bedran, ulusal birliğin, Filistin direnişinin meşruiyetinin ve dağıldığı alanların ‘Filistinlilerin sahip oldukları en güçlü şey’ olduğunu söylerken, “Bu, kardeşlerimize ve uluslararası topluluğa saygı duymamızı sağlayan bir şeydir” dedi.

Bedran’ın açıklaması, İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak etmesi karşısında iki hareketin anlaşmazlıkları bir kenara bıraktıklarını ve yeni bir aşamaya girdiklerini ilan etmeleri sonrasında Fetih ve Hamas arasında temasların yürütüldüğü bir vakitte geldi.

İki hareketten yetkililer, aralarındaki iletişimin ileri düzeyde olduğunu, bölünmeyi sona erdirdiğini ve ulusal birliği yeniden tesis etmeyi amaçladığını duyurdu. Temaslar, önceki girişimlerde olduğu gibi bir arabuluculuk olmadan gerçekleşiyor. Geçmiş yıllarda Hamas ve Fetih, fikir birliği sağlamayı başarmıştı. Ancak hiçbir zaman tek bir siyasi program üzerinde anlaşamadı.

İki hareket, ilhak planı ve Yüzyılın Anlaşması ile mücadelede karşısında Filistin çabalarının birleştirilmesi için Gazze topraklarında merkezi bir gösteri düzenlenmesi hususunda uzlaşı sağladı. Gösteriye, Filistin halkının farklı bileşenlerinden temsilcilerin katılacağı belirtilirken, gösteri sırasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ve Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin konuşma yapacağı ifade edildi.

Fetih Hareketi Merkez Konsey Genel Sekreteri Cibril er-Rucub, Hamas ise ilerleyen günlerde Gazze Şeridi’nde ulusal bir gösteri düzenlenmesi kararı alındığını açıkladı. Rucub, bu gösterinin, ilhak planı aracılığıyla Filistin davasını tasfiye etme projesiyle mücadelede, birleşik bir Filistin pozisyonunu somutlaştırmak için tarihi bir durak olacağını vurguladı. Cibril er-Rucub, yaptığı yazılı bir açıklamada, ‘Filistin halkının birleşik bir sesinin iletilmesinin, 1967 sınırlarında bağımsız ve başkenti Kudüs olan bir devlet kurulmasına bağlılığın, FKÖ liderliği himayesinde ve uluslararası meşruiyet kararları uyarınca mültecilerin geri dönüşünün önemli olduğuna’ dikkati çekti. Gösteri sırasında Devlet Başkanı Abbas ve ulusal liderlerin konuşma yapacağını da belirten Filistinli yetkili, Fetih Hareketi Merkez Konseyi üyelerinden Ahmed Hilles’in mekanizmalar üzerinde anlaşma sağlamak, yer ve zaman belirlemek için görevlendirildiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya