Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bazı kadınlar neden doğum sırasında ağrı kesicilere ihtiyaç duymazlar?

Bazı kadınlar neden doğum sırasında ağrı kesicilere ihtiyaç duymazlar?

Çarşamba, 22 Temmuz, 2020 - 15:30
Hamileliğinin son aylarına gelmiş bir kadın (Arşiv - Reuters)

Bilim insanları, bazı kadınların doğum sırasında ağrı kesicilere ihtiyaç duymamasının nedenini keşfettiler.

CNN’nin haberine göre bilim insanları, bazı kadınların ağrı hissi ile ilgili nadir bir genetik değişikliğe (varyant) sahip olduklarını ortaya çıkardılar.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, her 100 kadından sadece birinin bu gene sahip olduğunu ve nöronların beyne ağrı sinyalleri gönderme yeteneğini azalttığını keşfettiler.

Doğal bir analjezik (ağrı kesici) görevi gören bu genin ortaya çıkmasıyla neden az sayıda kadının doğum sırasında daha az ağrı çektiğini açıklıyor.

Bilim insanları, ağrı kesiciye ihtiyaç duymadan doğum yapan bir grup kadına tansiyonları ve ateşleri ölçülürken ellerini buzlu suya sokmalarını istedikleri bir test yaptılar.

Sonuçlar, doğum sırasında ağrı kesicilere ihtiyaç duyan başka bir grup kadınla karşılaştırıldığında, ağrıya karşı daha dirençli oldukları anlaşıldı.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Michael Lee gazetecilere verdiği demeçte, “Kadınların doğum sırasında, özellikle de ilk doğumda ağrı kesicilere ve ağrı kesici iğnelere ihtiyaç duyması nadir karşılaşılan bir durum değil” ifadelerini kullandı.

Cambridge Üniversitesi Anesteziyoloji Bölümü'nde öğretim görevlisi olan Dr. Lee şunları söyledi:

“Bu kadınları test ettiğimizde ağrı eşiklerinin genellikle diğer kadınlardan daha yüksek olduğu sonucuna vardık.”

Bilim insanları söz konusu kadınların genetik kodlarını araştırdıklarında ise doğum sırasında yardıma ihtiyaç duymayan benzersiz bir tek hücre varyantı olduğunu keşfettiler.

Bu tek hücre varyantının, sinir hücreleri boyunca beyne gönderilen elektrik sinyalini kontrol eden bir protein üretmeye yardımcı olan ‘KCNG4’ genini içerdiği keşfedildi.

Çalışmanın ortak yazarı Dr.Ewan St. John Smith ise şunları söyledi:

“Doğum sırasında daha az acı hisseden kadınlarda bulduğumuz genetik form, nöronların oluşumunda bir kusura yol açıyor. Bu durum gerçekte bir dezavantaj olsa da doğal analjezikler gibi çalışıyor. Bu da genin çalışması için çok daha büyük bir sinyalin, yani doğum sırasında daha güçlü kasılmaların gerekli olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden beyne ulaşan ağrı sinyalleri baskılanıyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya