Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’da düzenlenen hava saldırılarında aralarında sivillerinde bulunduğu 45 kişi hayatını kaybetti

Afganistan’da düzenlenen hava saldırılarında aralarında sivillerinde bulunduğu 45 kişi hayatını kaybetti

Perşembe, 23 Temmuz, 2020 - 09:45
Herat vilayetinde bulunan bir hastanede yatan iki yaralı (EPA)

Afganistan’daki yerel yetkililer dün, Afganistan’ın doğusuna düzenlenen hava saldırıları sonucunda aralarında sivillerin ve Taliban hareketine mensup unsurların da bulunduğu 45 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Afganistan’ın doğusunda kalan Herat vilayetinin Adreskan Bölge Valisi Ali Ahmet Fakir Yar yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin arasında en az sekiz sivilin olduğu bilgisini paylaşarak “Ham Ziyarat bölgesinde güvenlik güçlerince düzenlenen hava saldırılarında şu ana kadar 45 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında Taliban üyeleri de bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansına göre Afganistan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Afganistan güçlerinin bölgeye düzenlediği saldırılarda sivil zayiatların olduğuna yönelik iddiaları araştırdıklarını belirtti. Söz konusu açıklamada “Soruşturmanın sonuçları kamuoyu ve medyayla paylaşılacak. Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri canları ve malları koruma sorumluluğu taşıyor, bu yüzden tüm imkanları ve fırsatları kullanıyor ve çaba harcamaktan hiçbir şekilde kaçınmıyor” ifadelerine yer verildi.

Buna karşılık Taliban Sözcüsü Kari Muhammed Yusuf Ahmedi yaptığı açıklamada, Herat’a düzenlenen iki hava saldırısının sekiz sivilin ölümüne ve 12 kişinin yaralanmasına yol açtığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya